Wystawa malarstwa Pauliny Leszczyńskiej „Impresje kwiatowe”

Data publikacji: 16/01/2024

W styczniu i w lutym w Bibliotece Głównej prezentujemy wystawę malarstwa Pauliny Leszczyńskiej „Impresje kwiatowe”.

Wystawa pt. „Impresje kwiatowe” to zbiór prac powstałych na przełomie 2021/2023 roku. Artystka Paulina Leszczyńska prezentuje obrazy olejne i akrylowe przedstawiające bukiety oraz kwiaty w powiększeniu. Bukiety w większości malowane są farbami olejnymi za pomocą tradycyjnych narzędzi malarskich.

Malarstwo Pauliny Leszczyńskiej - obraz przedstawiający różowe kwiaty w bukiecie na niebieskim tle

W pracach artystka zmierza do ulotności form na rzecz koloru, jego drżenia i oddziaływania. Kwiaty bez dosłownych kształtów czy konturów tak, że stają się w oczach widza lekkim drżeniem rozmytych plam i brzmień. Z szarego rozmytego tła wydobywa się akcent barwny, jednocześnie kolory miękko łączą się ze sobą, tworząc harmonijną całość. Nuty barw kwiatowych wychodzą i znikają, stają się ucieczką od dosłowności. W zamierzeniu obraz balansuje na cienkiej linii w przestrzeni między abstrakcją a konkretnym światem. Jest swoistą tęsknotą za pięknem zauważania natury, jej rytmów, drżeń i blasków. Od bukietów przechodzimy do najnowszego cyklu zbliżeń kwiatowych, w większości są to prace malowane farbami akrylowymi, ale też olejnymi. Artystka skupia się na pięknie samej natury, poprzez kolor i powiększenie wprowadza nas w pewnego rodzaju bajkowość, jaką mają rozmaite gatunki kwiatów. Wchodzimy tutaj w świat wyobraźni i fantazji.

Wystawa pt. „Impresje kwiatowe” to spojrzenie na różnorodność w tematyce florystyki, od tradycyjnie malowanych bukietów do nowoczesnych form kwiatowych. Wystawę można oglądać do końca lutego w holu na parterze oraz w korytarzy na I piętrze.

Malarka Pauliny Leszczyńskiej  podczas pracynad obrazem

O autorce

Paulina Leszczyńska (Pola) absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Licencjat otrzymała w 2003 roku z ilustracji książkowej u prof. Janusza Stannego. Dyplom uzyskała w 2005 roku na Wydziale Grafiki Użytkowej w Pracowni projektowania Grafiki Wydawniczej. Malarstwem zajmuje się od zawsze, ulubionym tematem są kwiaty, abstrakcje oraz tematyka marynistyczna. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych, zbiorowych w Polsce i zagranicą, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie, Koszalinie, Wrocławiu, Brukseli. Uczestniczy aktywnie w Aukcjach Charytatywnych, m.in. TennisArt -Poznań, „Bliźniemu Swemu” – Zachęta Narodowa w Warszawie, Rzeszowie oraz „Ziarno Sztuki – ogród Nadziei” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dostała wyróżnienie na wystawę w Królikarni za obraz pt. „Ojciec Święty Jan Paweł II w Warszawie”. Wywodzi się z wielopokoleniowej rodziny o twórczych tradycjach. Dziadkowie ukończyli krakowską ASP m.in. u prof. Wojciecha Weissa i Kazimierza Sichulskiego. Paulina Leszczyńska lubi eksperymentować w ramach zagadnień warsztatowych. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie oraz do Stowarzyszenia Marynistów Polskich, a jej obrazy i prace znajdują się w prywatnych zasobach w Polsce i zagranicą (m.in. – Niemcy, Irlandia, Francja, USA). Więcej na stronie:  www.paulinaleszczynska.com