Book Nooks – wystawa prac Kai Konarskiej

Data publikacji: 08/01/2024

Biblioteka Główna serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy prac piaseczyńskiej artystki Kai Konarskiej, na której można podziwiać Book Nooki jej autorstwa.

Book Nook (ang. Książkowy kącik) to popularne obecnie bibeloty w formie małego pudełka, udekorowanego tak, aby po umieszczeniu pomiędzy książkami, sprawiało wrażenie ukrytego miniaturowego pokoju.

Wystawę można oglądać w wypożyczalni dla dorosłych Biblioteki Głównej w godzinach otwarcia biblioteki.

Kaja Konarska od lat zajmuje się rękodziełem artystycznym, tworząc unikatowe ozdoby. Przede wszystkim ukochała sobie wykonywanie oryginalnej biżuterii dla kobiet i dla dziewczynek lub też ślicznych laleczek (często personalizowanych), dzierganych na szydełku.

Kaja jest także twórczynią serii niezwykle ciekawych przedmiotów upiększających przytulną, domową przestrzeń, czego przykładem są prezentowane na bieżącej wystawie miniaturowe pokoiki, które wkłada się pomiędzy książki w domowych biblioteczkach.

Możecie Państwo zobaczyć misternie tworzone miniaturowe światy zaklęte w ścianach pudełek. Są to śliczne  pokoiki z mebelkami, biblioteczkami pełnymi książek, śpiącymi kotami czy stygnącą herbatą w maleńkiej filiżance. Na mini fotelu uszaku rzucony ciepły koc, gdzieś obok świeci ciepłym blaskiem lampka nocna lub też zwisający z sufitu, drobno utkany żyrandol.

Na stoliczkach, taboretach czy maleńkich biurkach, wprawne oko zauważy przeróżne drobiazgi, np. pióra, kartki, świeczniki. W wazonikach kwitną kwiaty, na ścianach wiszą obrazy, a na podłogach puszą się dywany. Czasem powstają też lasy lub prześliczne chatki. I wszystko jest tak realistyczne, że oglądając to na fotografiach, odnosi się wrażenie, że to zdjęcie prawdziwych miejsc. Dopiero gdy ujrzeć oryginały, to ze zdumieniem zauważa się, że rozmiarem są podobne do świata krasnoludków!

Każdy tzw. BookNook (kącik książkowy zaklęty w pudełku) jest starannie budowany. Klejony, rzeźbiony, dziergany i ręcznie malowany zręcznymi palcami, po nocach, w zaciszu domowej pracowni. Więcej prac wyczarowanych przez autorkę wystawy, można obejrzeć na fanpage pod nazwą BroCat.

Kaja Konarska na co dzień wykorzystuje swoje zwinne dłonie także w inny sposób. Jest masażystką (też z serca!) i prowadzi w Piasecznie salon masażu BroCat Beauty.