Życzenia ciepłe jak świąteczny sweterek

Data publikacji: 28/11/2022

Możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy przygotowane do Świąt. Spotkałyśmy się w filii w Zalesiu Dolnym na świątecznym kartkowaniu. Przy choinkowych lampkach, słodkościach przyniesionych przez warsztatowiczki, herbatce pachnącej goździkami i pomarańczami czas szybko upłynął nam w cudownej, magicznej atmosferze. Cieszyłyśmy się sobą i wspólnie spędzonym czasem. Błyszczące papiery, brokat, perełki, koronki, koraliki itp. dodatki pomogły uzyskać nam świąteczny efekt. Powstało mnóstwo ślicznych kartek.Niedługo polecą w świat z ciepłymi życzeniami świątecznymi.

Nasze spotkanie odbywało się w wigilię “Katarzynek”, wspomniałyśmy więc ten stary zwyczaj wróżenia sobie. Solenizantka otrzymała od nas kartkę w kształcie pierniczka-katarzynki. Kartka oprócz życzeń skrywała m.in. legendę o znanych toruńskich piernikach.

Legenda mówi, że w Toruniu mieszkał mistrz wypiekający bardzo smaczne pierniczki.

Pewnego razu bardzo zachorował i poprosił o pomoc w wypiekaniu córkę Kasię. Dziewczyna rozpaliła w wielkim piecu i przygotowała ciasto.Nie mogła jednak znaleźć foremek. Wzięła z szafki nieduży cynowy kubeczek i zaczęła wykrawać niewielkie medaliony. Ułożyła po 6 obok siebie i włożyła blachę do pieca. Medaliony leżące zbyt blisko siebie pozlepiały się. Dziewczyna pomyślała, że nikt nie będzie chciał ich kupić. Okazało się, że martwiła się zupełnie niepotrzebnie. Wszystkie pierniki sprzedały się tego samego dnia. Ich kształt był niepowtarzalny a smak wyśmienity. Kształt, który powstał nieumyślnie, przetrwał. Od tamtej pory pierniczki w kształcie sześciu medalionów nazywa się katarzynkami i są one najbardziej popularnymi toruńskimi piernikami.