Czytelniczy Challenge w sierpniu – WYNIKI

Data publikacji: 02/09/2021

Pierwsze miejsce w sierpniowym konkursie Czytelniczy Challenge „Z książką przez świat” zdobył Pan Andrzej Zawadzki, który przesłał recenzję książki „Naga wyspa: Gułag Tity” autorstwa Bozidara Jezernika.

Pan Andrzej Zawadzki sięgnął po książkę o trudnej tematyce, pokazującej tragiczny okres w historii dawnej Jugosławii. Recenzja zawiera krótką i bardzo trafną charakterystykę książki. Widać z niej, że lektura wywołała wiele emocji i skłoniła do refleksji. Z recenzji Pana Andrzeja płynie przesłanie, że wolność i możliwość życia w czasach pokoju są jednymi z najważniejszych wartości. Recenzja spełnia wszystkie wymogi regulaminu konkursu.

Zwycięska recenzja:

Książka jest w zasadzie uporządkowanym i literacko opracowanym zbiorem wspomnień więźniów jugosłowiańskich obozów dla wrogów ludu,  czyli przeciwników Tito, a tytułowa Naga Wyspa to najstraszniejsze z tych więzień. Okazuje się, że metody niszczenia ludzi są wszędzie takie same, niezależnie czy mówimy o nazistowskich obozach koncentracyjnych, sowieckich łagrach, czy rodzimej Berezie Kartuskiej. Czytając Jezernika nasuwa się tylko jedna myśl: tak łatwo jest znaleźć oprawców i tak łatwo zamienić ofiarę w kata. Lektura straszna, ale refleksja przyda się wszystkim.