Czytelniczy Challenge w styczniu – WYNIKI

Data publikacji: 29/01/2021

Czytelniczy Challenge na recenzję książki w styczniu zwyciężył
pan Andrzej Zawadzki swoją recenzją książki Bogumiła Hrabala pt. “Listy do Kwiecieńki”. Gratulujemy!

Zwycięska recenzja:

Tytuł sugerował formę, za którą nie przepadam, a damskie – w dodatku zdrobniałe – imię zapowiadało coś mało poważnego. Tytułowa Kwiecieńka to postać autentyczna, April Clifford – amerykańska bohemistka, odwiedzająca pisarza w Czechosłowacji i organizująca mu objazd po Stanach Zadowolonych Ameryki, jak Hrabal nazywa USA. Fascynacja czeskim pisarzem nie przeszkadza jej być prawdziwą Amerykanką: lekko szaloną, ale i zapracowaną, ze wszystkimi cechami i problemami kobiety w jej wieku, co Hrabal przedstawia z właściwym sobie mistrzostwem.

Hrabal – korzystając z faktu, że pisał „Listy…” w okresie Aksamitnej Rewolucji, czyli radykalnych przemian demokratycznych w Czechosłowacji — wykorzystał utwór do swego rodzaju osobistej spowiedzi z postaw i zachowań w ważnych momentach historii kraju. Postaw różnych, nie zawsze takich, z którymi należy się obnosić, co nadaje książce charakter szczerej autobiografii, więc z tego powodu również warto pozycję polecić.

Uzasadnienie komisji:

Recenzja książki Bogumiła Hrabala pt. “Listy do Kwiecieńki” w bardzo ogólny sposób nakreśla fabułę zbioru opowiadań, nie zdradzając zbyt wielu szczegółów. Możemy z niej odczytać, że książka przypadła do gustu autorowi recenzji, a jednocześnie nie znajdziemy w jej treści zbyt wielu elementów opiniotwórczych, co jest bardzo cenne. Autor nie narzuca tym samym swojego punktu widzenia.
Recenzja napisana w ciekawym, dojrzałym stylu, który świetnie współgra z “Listami do Kwiecieńki”, jednym z najważniejszych dzieł klasyka literatury Czeskiej.

Spełnia wszystkie wymogi formalne regulaminu (limit zdań: 3-5).