ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Dyrektor Biblioteki o Narodowym Czytaniu

Data publikacji: 06/09/2022

O Narodowym Czytaniu 2022 w TVP3 opowiadał między innymi Dyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie Łukasz Krzysztof Załęski.

W programie poruszono temat dużej roli jaką ma samorząd we współpracy z bibliotekami, które podlegają bezpośrednio strukturom władzy samorządowej. Biblioteka Publiczna w Piasecznie uzyskała tytuł najlepszej biblioteki na Mazowszu, co z perspektywy jej Dyrektora zobowiązuje do jak najlepszego przedstawienia literatury jej odbiorcom. Jego zdaniem wybór “Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza na lekturę tegorocznego Narodowego Czytania jest adekwatne do obecnie popularnego nurtu pisania tekstów piosenek polskich artystów, trafiających do współczesnej młodzieży. Ważne jest też to, aby w Narodowym Czytaniu brały udział osoby publiczne, które swoją osobą mogą popularyzować literaturę wśród społeczeństwa. Są oni tzw. lokalnymi autorytetami, biorącymi w swoje ręce zadanie jakim jest zwiększanie czytelnictwa. Natomiast powrót do literatury romantyzmu, czy innych pozycji uznanych za dobro narodowe, to przywrócenie tych utworów do życia. Dyrektor przyznaje, że te tytuły są dostępne na półkach w bibliotekach, aczkolwiek jednak są wypożyczane dużo rzadziej, aniżeli tytuły współcześnie wydawane. Jednak “przykład zawsze idzie z góry” i dlatego jest skłonny wierzyć, że publiczne czytanie utworów Mickiewicza, jest w stanie przywrócić im dawną świetność. Dodatkowo takie akcje zachęcają czytelników do wypożyczeń nie tylko utworów Mickiewicza, a do samego odwiedzenia biblioteki i korzystania z jej zasobów i oferty.

Co się tyczy biblioteki jako budynku, Łukasz Krzysztof Załęski opowiedział w programie TVP3 o tym, jak bardzo Biblioteka Publiczna w Piasecznie zmieniła się przez ostatnie 7 lat odkąd jest on jej dyrektorem. Wspomniał o dużym wsparciu finansowym płynącym z programów wspomagających czytelnictwo prowadzonych przez Ministerstwo Kultury, czy środków przekazywanych przez samorząd terytorialny miasta Piaseczno. To, jak bardzo zmieniła się nasza biblioteka, każdy mieszkaniec powiatu jest w stanie zauważyć. Nie sposób przejść nad tym obojętnie, tym bardziej, że biblioteka to nie tylko budynek z książkami na półkach, a również ludzie, którzy w niej pracują i to z jak wielkim zaangażowaniem podchodzą do swoich obowiązków, daleko wykraczających poza utarte ścieżki. Biblioteka jest miejscem, gdzie chce się po prostu “być”, zarówno dla jej pracowników, jak i dla jej beneficjentów.

W programie TVP3 poruszono również temat papierowych książek w starciu z książkami elektronicznymi i audiobookami. Jak słusznie zauważył Dyrektor Załęski, to nie jest bitwa, a atrakcyjne urozmaicenie zasobów bibliotecznych wzajemnie się uzupełniających.

Cały materiał o rozwoju czytelnictwa i roli współpracy między samorządem terytorialnym a bibliotekami dostępny jest na stronie TVP3.

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl