Jak nie zwariować z nastolatkiem?

Data publikacji: 08/09/2020

W ostatnią sobotę, 5 września, w Oddziale dla Dorosłych Biblioteki Głównej odbyły się  warsztaty dla rodziców “Jak nie zwariować z nastolatkiem?”. Każdy rodzic wie, że życie z nastolatkiem to nie byle gratka. Warto mieć świadomość, czym charakteryzuje się ten etap rozwojowy, by wiedzieć, jak wspierać młodego dorosłego w tym burzliwym okresie.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się m.in. z tym, co neurobiologia mówi o mózgu nastolatka. Dzięki temu mogli zobaczyć, że wiele zachowań ich nastolatków nie jest skierowanych przeciwko nim, a wynika z bardzo intensywnych zmian w tym obszarze.

Prowadząca warsztaty, Agnieszka Podleśna, zapraszała rodziców do różnych doświadczeń, dzięki którym mogli oni poczuć, jak to jest być nastolatkiem. Okazało się, że wszelkie próby kontroli w tym wieku nie mają prawa już działać i po prostu nie służą dorastaniu nastolatka, który w tym czasie najbardziej potrzebuje od rodziców przede wszystkim zaufania i empatii, a ich rola z wychowawcy zmienia się w tym czasie w rolę przewodnika czy sparing-partnera.

Uczestnicy warsztatów oprócz wiedzy i różnych ćwiczeń zaproponowanych przez prowadząca trenerkę, mogli doświadczyć również wsparcia płynącego z grupy. Świadomość, że tworzy się wspólnotę podobnych doświadczeń, bardzo szybko wzbudziła w uczestnikach wysoki poziom energii.