ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Jubileusz 90 lat Willi Harenda w Zalesiu Dolnym

Data publikacji: 04/10/2023

„Pociąg do historii” to cykl filmów, który powstaje z myślą o odkrywaniu zapomnianych osób, miejsc czy zdarzeń. Chcemy wspólnie z Czytelnikami poznawać lokalną historię, szukać zdjęć związanych z naszą gminą i naszymi bibliotekami. 

Jubileusz 90 lat Willi Harenda w Zalesiu Dolnym

Jubileusz bywa z różnych okazji. Urodzin, wielu lat pracy, czy wielu lat w małżeństwie. A czy obchodzimy urodziny domu? Czy pamiętamy kiedy powstał nasz dom? Czy wiemy kto go wybudował, kto murował, kto zrobił okna, drzwi?

W Zalesiu Dolnym jest taki dom, drewniany, przedwojenny. Zachowały się w nim różne przedmioty, narzędzia z okresu międzywojennego. Cenną pamiątką jest cała dokumentacja budowy, rachunki, umowy, pokwitowania. Dzięki temu dokładnie wiadomo kto przy budowie tego domu pracował. Jakie piaseczyńskie przedsiębiorstwa zaopatrywały budowę w materiały.

Willa Harenda – drewniany, letni dom w Zalesiu Dolnym, ukończony w 1933roku ma 90 lat. A jeśli uświadomimy sobie, że Zalesie Dolne zostało zelektryfikowane tuż przed II wojną światową, to od razu inaczej spojrzymy na taką przedwojenną pamiątkę, wybudowaną bez prądu. Willa Harenda jest świadkiem historii Zalesia Dolnego i jego mieszkańców, świadkiem historii Piaseczna. 25 sierpnia w piątkowe popołudnie, odbyło się w ogrodzie przed tym domem spotkanie historyczne pod hasłem „ Jak tu było, jak się żyło”. O tym jest przygotowany film, którego głównym bohaterem jest dom. Warto film obejrzeć, bo pokazuje jak się żyło i jak się teraz żyje w domu z ubiegłego wieku.

Rozpoczynamy nasze poszukiwania! Wsiadamy do pociągu i cofamy wskazówki zegara. Wróćmy na chwilę do czasów, o których coraz mniej osób pamięta…

Nasze filmy tworzymy z myślą o dokumentowaniu ulotnych wspomnień — dla nas i przyszłych pokoleń!

Wystąpili: Joanna Kowalska-Nowak, Karolina Tamioła, Paweł Jakuboszczak
Project management: Urszula Bąkowska i Sylwia Chojnacka-Tuzimek
Realizacja nagrania i montaż filmu: Tomasz Korczak

Współpraca: Muzeum Piaseczna (w organizacji) i Centrum Kultury w Piasecznie

Zachęcamy także do:

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl