Lem, rakiety i roboty czyli Noc Bibliotek 2021!

Data publikacji: 11/10/2021

Wieczór w bibliotece? Taka okazja nie zdarza się często. Trudno się więc dziwić, że nasi Czytelnicy chętnie przyszli, aby spędzić ciekawie czas podczas Nocy Bibliotek, w piątek 8 października 2021 roku. Atrakcji było wiele. Począwszy od gry terenowej inspirowanej kosmosem i robotami (w ten sposób postanowiliśmy uczcić rok Stanisława Lema!), przez nocny bookcrossing, rozgrywki Magika, zawody układania puzzli, na filmowym seansie skończywszy. Wśród książek dziecięcych stanęła nawet fotobudka — rakieta!

Na drewnianym krześle widać dwa niebieskie balony z napisem: "noc bibliotek!". Przed balonami umieszczono świecącą na biało tabliczkę z czarnym napisem: "Czytanie wzmacnia". Po obydwu stronach krzesła można dostrzec czarne leżaki z logo biblioteki.

Na zdjęciu widać ekran wyświetlający plakat promujący noc bibliotek. Można dostrzec również kosz z granatowymi balonami oraz bookcrossingowy rower. W tle znajduje się wejście do sekretariatu.

Gra terenowa, podobnie jak w zeszłym roku, przyciągnęła do biblioteki rodziny oraz grupy przyjaciół. 9 drużyn wzięło udział w poszukiwaniu zagadek w Oddziale dla dzieci i młodzieży, Multicentrum oraz w Oddziale dla dorosłych. Tegoroczne hasło to ASTRONAUTA i wszystkim drużynom udało się je ułożyć! Za wykonanie zadania, na mecie czekały nagrody.

Zagadki w Oddziale dla dorosłych dotyczyły twórczości i życiorysu Stanisława Lema. Jedno zadanie wymagało wykonania ćwiczeń fizycznych z książkami jako ciężarkami — w końcu “Czytanie wzmacnia”!

W Oddziale dla dzieci i młodzieży uczestnicy rozwiązywali zagadki również związane z kosmosem i robotami. Wszyscy mogli zrobić sobie zdjęcie w rakiecie-fotobudce oraz “skosztować” tortu z okazji 100-lecia Lema!

Przybyli goście mieli do wykonania w Multicentrum trzy zadania związane z nowymi technologiami (multimedialna podłoga, roboty Photon oraz Minecraft).

Ponadto do późnych godzin, każdy zainteresowany mógł skorzystać z sali oraz znajdującego się w niej wyposażenia np. zagrać w planszówki.

Na zdjęciu widać ręce dwóch uczestników wydarzenia. Jeden z nich trzyma w ręku talię kart. Na stole rozstawiona jest gra planszowa.

Następnie w sali widowiskowej odbył się pokaz norweskiego kryminału familijnego „Operacja Człowiek w czerni” (Norwegia 2018, reż. Grethe Bøe-Waal). Film o parze młodych detektywów to ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2″. Do seansu, ku uciesze najmłodszych, serwowaliśmy także popcorn.

Zdjęcie przedstawia pokaz norweskiego kryminału familijnego „Operacja Człowiek w czerni”.

Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek odbyły się również pierwsze w naszej Bibliotece zawody w układaniu puzzli. Rywalizacja była zawzięta, a uczestnicy bardzo zadowoleni, więc z pewnością zorganizujemy kolejne! W ramach nagrody za udział drużyny mogły zabrać swoje układanki do domu. Rozdaliśmy im również książki Stanisława Lema, kody do serwisu Empik Go oraz bon upominkowy do sklepu Empik.

W Multicentrum odbył się turniej Magic the Gathering w formacie Pauper. Gra trwała aż do 22:00! Tym bardziej cieszy nas, że gra w “medżiki” przyciąga coraz więcej zainteresowanych, nie tylko z Piaseczna, ale również z okolic.

Do północy zaś trwały rozgrywki Rummikub. Uczestnicy walczyli o zakwalifikowanie się do Mistrzostw Polski, gdyż było to ostatnie eliminacje w kraju!

Noc w bibliotece skończyła się o 24.00! Mamy nadzieję, że uczestnicy dobrze się bawili i wrócą do nas także za dnia. Noc Bibliotek 2021 uznajemy za udaną. Cały zespół Biblioteki Głównej bardzo się zaangażował w organizację wydarzenia. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania w naszej Bibliotece Głównej oraz w filiach.