Noc Bibliotek – Absurd nie czytać!

Data publikacji: 11/10/2023

Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek odbyła się pod hasłem „Absurd nie czytać!”. Z tej okazji nasi użytkownicy mogli wziąć udział w grze miejskiej po czterech piaseczyńskich placówkach bibliotecznych, gdzie czekały na nich absurdalne zadania do wykonania. Za każde zrealizowane wyzwanie otrzymywali pieczątkę. Uczestnicy mogli wybrać dwie ścieżki: zaliczyć 4 zadania i odebrać upominek albo zaliczyć 6 punktów i odebrać nagrodę.

W Oddziale dla dorosłych CEM uczestnicy mieli za zadanie przejechać na hulajnodze wyznaczoną trasą między bibliotecznymi regałami i po drodze znaleźć hasło tegorocznej nocy bibliotek. W tym samym czasie w czytelni odbywał się turniej w układaniu puzzli.

W Oddziale dla dzieci i młodzieży CEM na uczestników czekała zagadkowa przygoda. Dzięki naprowadzającym wierszykom uczestnicy odszukiwali poszczególne elementy konieczne do wykonania zadania. Śmiechu było co niemiara. Każdej grupie udało się zdobyć upragnioną pieczątkę.

W Multicentrum na czytelników czekało nie lada wyzwanie! Na interaktywnym dywanie znanym jako “magiczny dywan” została wyświetlona animacja gwieździstego nieba, na którym rozgrywały się emocjonujące rozgrywki wszystkim dobrze znanej gry “Dobble”. W ramach Nocy Bibliotek uczestnicy mieli okazję zagrać w edycję gry “Dobble Collector”, która nie tylko zachwyca nową szatą graficzną, lecz także jedna z talii świeci w ciemności.

Filia Piaseczno przy Kościuszki 49 Noc Bibliotek obchodziła na sportowo. Najpierw trening dla ciała – tor przeszkód: przejście z książką na głowie, czołganie w tunelu, rzut piłką do kosza i na końcu zbijanie kręgli, pod którymi ukryta była zaszyfrowana wiadomość – zadanie dla umysłu. Trzeba było rozszyfrować hasło za pomocą specjalnego koła dekodującego. Nie dla wszystkich było to łatwe zadanie, ponieważ okazało się, że ostateczne hasło trzeba było odczytać od końca. Nasz tor przeszkód oraz rozszyfrowanie hasła przyniosły uczestnikom wiele radości.

W filia Piaseczno – Zalesie Dolne gracze mieli za zadanie zaśpiewać refren popularnej piosenki z filmu Kraina Lodu “Mam tę moc”. Z pozoru zwykłe zadanie takowym nie było. Śpiew uczestników zabawy nagrywany był w specjalnej aplikacji do modulowania głosu. Rezultatem modulacji był głos małego dziecka. To zadanie było pozytywnym i zabawnym akcentem całej gry terenowej dla wszystkich graczy. Na specjalne życzenie uczestnicy dostawali nagrania na swoje adresy mailowe. Stanowiło to z pewnością niezapomnianą pamiątkę z wydarzenia.

Ostatnim punktem, a także metą była filia Piaseczno przy Szkolnej 18, w której czekało finałowe zadanie: zagrać fragment melodii za pomocą bum bum rurek. Wszystkim grupom poszło rewelacyjnie i po zebraniu kompletu pieczątek uczestnicy mogli odebrać obiecane nagrody, których fundatorem było Starostwo Powiatowe w Piasecznie. Aż 7 z 8 drużyn przeszło całą trasę i wykonało wszystkie zadania. Gratulujemy!

Na zakończenie gry w filii Piaseczno przy Szkolnej 18 odbył się familijny seans filmowy, podczas którego wyświetlony został film „Moja mama gorylica”. Sala była pełna, a każdy z uczestników otrzymał popcorn.

Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Nocy Bibliotek!