Perła Kultury dla Biblioteki Publicznej w Piasecznie

Data publikacji: 04/03/2024

Miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna w Piasecznie została nagrodzona w plebiscycie Perły Mazowsza 2023. Gala Finałowa plebiscytu Perły Mazowsza 2023 odbyła się w Tarczynie 29.02.2024 roku. Biblioteka otrzymała Perłę Kultury za 8. Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie, a nagrodę odebrał dyrektor biblioteki Łukasz Krzysztof Załęski oraz zastępca dyrektora Sylwia Chojnacka-Tuzimek. Nagrodę zwycięzcom w gminie Piaseczno wręczała zastępczyni Burmistrza Hanna Kułakowska-Michalak.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja „ARKA” im. Józefa Wilkonia już osiem lat współtworzą Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie. Do udziału w festiwalu co roku zapraszani są wyjątkowi wydawcy, autorzy, ilustratorzy i ludzie związani z książką. Co roku organizowane są warsztaty, wystawy, spotkania z autorami oraz wydawcami, a także koncerty.

“Naszym zadaniem jest wyłonienie i pokazanie szerszej publiczności liderów w tych kategoriach. Taki cel przyświeca naszemu plebiscytowi już od 8 lat. Plebiscyt zainicjowany został w powiecie piaseczyńskim w 2015 roku i rok do roku zwiększał swój zasięg i popularność. W tym roku zorganizowaliśmy go w 4 mazowieckich powiatach: Powiat Grodziski, Powiat Otwocki, Powiat Piaseczyński, Powiat Pruszkowski.
Udział w konkursie wzięło ponad 700 tys. odbiorców. W aktualnej edycji oddanych, ważnych głosów było ponad 40 tys. Otrzymaliśmy 227 zgłoszeń w kategorii przedsiębiorczość, zakwalifikowanych do etapu głosowania było 40 podmiotów, w kategorii Kultura 50, a w kategorii sport 34.

Organizatorami plebiscytu byli: wydawca Sieci Tygodników Lokalnych Przegląd, w skład których wchodzą gazety Przegląd Piaseczyński, Przegląd Regionalny i Przegląd Otwocki; Lokalna Grupa działania Perły Mazowsza; Fundacja Inkubator Inicjatyw Lokalnych oraz gminy i starostwa 4 powiatów (Grodziskiego, Otwockiego, Piaseczyńskiego, Pruszkowskiego).

Perły Mazowsza to wyjątkowe wydarzenie, skupiające miłośników sportu, turystyki, kultury, a także lokalnego biznesu. To ludzie oddani swojej pracy, nierzadko społecznicy, którzy działają z myślą o innych, nie chcąc nic w zamian. Celem konkursu jest wyłonienie i uhonorowanie najpopularniejszych przedsiębiorców, sportowców, klubów i trenerów oraz najciekawszych wydarzeń kulturalnych lub ofert turystycznych w regionie. (…)

Piaseczno – stanowi centrum powiatu i jest jego sercem gospodarczym oraz administracyjnym. Piaseczno łączy w sobie cechy miejskie z dostępem do pięknych terenów zielonych, co czyni je atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców i inwestorów. Nagrody wręczała zastępczyni Burmistrza Hanna Kułakowska-Michalak:

• Perła Przedsiębiorczości: Butik Chique Marzena Sobolewska
  • Perła Kultury: Ósmy Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie Urszula Bąkowska
  • Perła Sportu i Turystyki: Aleksandra Płocińska – Mistrzyni Polski 1500 m – Wiesław Paradowski

(…) Statuetki zostały wykonane ręcznie w Pracowni Rzeczy Różnych SYNAPSIS w Wilczej Górze zajmującą się aktywacją zawodową osób z autyzmem.”

Jarosław Mika
www.przegladpiaseczynski.pl