ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Pociąg do historii – Cecylia Plater-Zyberkówna

Data publikacji: 20/09/2023

„Pociąg do historii” to cykl filmów, który powstaje z myślą o odkrywaniu zapomnianych osób, miejsc czy zdarzeń. Chcemy wspólnie z Czytelnikami poznawać lokalną historię, szukać zdjęć związanych z naszą gminą i naszymi bibliotekami.

W 2023 roku obchodzimy 170 rocznicę urodzin Cecylii Plater-Zyberkówny, założycielki szkoły dla dziewcząt w Chyliczkach, kobiety, która przerosła czasy, w których przyszło jej żyć. Z tego tytułu chcemy przybliżyć mieszkańcom Piaseczna i okolic postać hrabianki. Mimo że, nie urodziła się w naszej miejscowości, to przez wiele lat z Piasecznem była związana. Pozostawiła po sobie swoje idee, ciągle żywe i aktualne w dzisiejszych czasach. Cecylia była kobietą niezwykłą, zaangażowaną w walkę o równouprawnienie kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i rodzinnym oraz w walkę o wolność wyboru drogi życiowej.

Rozpoczynamy nasze poszukiwania! Wsiadamy do pociągu i cofamy wskazówki zegara. Wróćmy na chwilę do czasów, o których coraz mniej osób pamięta…

Nasze filmy tworzymy z myślą o dokumentowaniu ulotnych wspomnień — dla nas i przyszłych pokoleń!

Logotypy roku Cecylii Plater-Zyberkówny

Wystąpiła: Dorota Zając Project

Management: Urszula Bąkowska i Sylwia Chojnacka-Tuzimek

Realizacja nagrania i montaż filmu: Tomasz Korczak

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl