ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Podsumowanie Tygodnia Bibliotek 2022

Data publikacji: 25/05/2022

W dniach 8-15 maja Biblioteka Główna wraz z filiami świętowała “XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek”. W ramach akcji w bibliotekach odbyły się różnorodne: spotkania autorskie, wydarzenia, warsztaty, akcje.

Wspólne działania we wszystkich placówkach:

W ramach Tygodnia Bibliotek zorganizowaliśmy dwa wspólne działania – Kampanie miejską “Zabierz mnie ze sobą!” oraz Akcję z Sówką “Witaj w bibliotece!”. Od 9 do 13 maja na terenie Gminy Piaseczno  pojawiały się książki oznaczone specjalną naklejką. Każda osoba, której udało się znaleźć książkę mogła wziąć udział w konkursie i wygrać bon podarunkowy do salonów Empik oraz wejściówkę do strefy SOWA.

 

Akcja z sówką miała na celu zapoznanie małych, przyszłych czytelników z książkami oraz zasadami panującymi w bibliotece. Zapisując się do biblioteki dziecko otrzymało książeczkę, w której sówka opowiada, w jaki sposób korzystać z wypożyczalni. W książeczce jest kieszonka na kartę biblioteczną, dzięki temu nie zgubi się ona. W ramach akcji dostępne będą także zakładki do książek, przypinki oraz kolorowanki (pobierz i wydrukuj).

Biblioteka Główna, Oddział dla dorosłych

Podczas Tygodnia Bibliotek w Oddziale dla dorosłych odbyły się: wystawa, konkurs i wystawka. Wystawę „Świat oczami naszych przodków” – zbiór map satyrycznych XIX-XX w.”  można było oglądać w czytelni.

Wystawa „Świat oczami naszych przodków” – zbiór map satyrycznych XIX-XX w.".

W ramach akcji odbył się również Konkurs na nazwę kabiny pracy indywidualnej. Aby wziąć udział w konkursie należało w dniach 9-13 maja przyjść do Oddziału dla dorosłych Biblioteki Głównej, wypełnić kartę zgłoszeniową i wpisać swoją propozycję nazwy kabiny. Kolorowe karteczki z proponowanymi nazwami przypięte do sznurka.

Zorganizowaliśmy także wystawkę o Tygodniu Bibliotek.

Wystawka o Tygodniu Bibliotek. Na półce leżą książki, przypinki i zakładki.

Odbyło się również spotkanie autorskie z Jackiem Karczewskim pt. “Opowieści o ptakach”. Jacek Karczewski to przyrodnik, aktywista i promotor przyrody. 

Na scenie Jacek Karczewski z mikrofonem w ręku wraz z osobą przeprowadzającą wywiad. W tle wyświetlane jest zdjęcie ptaków.

Biblioteka Główna, Oddział dla dzieci i młodzieży

W ramach wydarzenia “Tydzień Bibliotek” odbyły się spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, warsztaty i wernisaż wystawy. Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką nosiło tytuł.: „Wiosenny poranek z bajką”. Autorka opowiedziała dzieciom historię o dzieciństwie Hansa Christiana Andersena, którą opisała w książce pt.: „Andersen. W poszukiwaniu szczęścia”. Z pomocą dzieci Wioletta Piasecka zaprezentowała słuchaczom jeden ze swoich wierszy w formie mini teatrzyku z wykorzystaniem pacynek. 

 Wioletta Piasecka trzyma w ręku kukiełkę. Na scenie uczestnicy wydarzenia.

Czytelnicy mogli także wziąć udział w warsztatach “Sznurkiem plecione”. Podczas majowych warsztatów  uczestniczki wykonały szydełkowe sowy – symbol wiedzy i mądrości. Dziewczynki z cierpliwością i dużym zaangażowaniem dziergały swoje robótki. Podczas pracy sprawnie zmieniały kolor włóczki. Na zakończenie trzeba było przyszyć oczka i przymocować frędzelkowe uszy.

Odbyło się też spotkanie “Muzyczna ilustracja do wierszy Wandy Chotomskiej” z Oleną Zhurovą-Tsolka. Wiolonczelistka na podstawie książek Wandy Chotomskiej pt. „Muzyka pana Chopina” oraz „Muzyka pana Szymanowskiego” zaprezentowała dzieciom twórczość znanych muzyków. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 5 w Piasecznie.

Na scenie Olena Zhurova-Tsolka z wiolonczelą. Przed nią na krzesłach siedzą dzieci.

Oddział dla dzieci i młodzieży odwiedziły także dzieci z Przedszkola nr 4 w Piasecznie. Podczas lekcji bibliotecznej przedszkolaki dowiedziały się między innymi co możemy znaleźć w bibliotece, jak można się do niej zapisać oraz jakie są jej najważniejsze zasady. Mówiliśmy także o różnicach między biblioteką, a księgarnią oraz o tym gdzie jeszcze oprócz biblioteki znajdują się książki. W trakcie spotkania dzieci wykonały scrapbookingowe zakładki z kolorowymi sowami.

Uczestnicy spotkania z organizatorką trzymają w ręku zakładki i pozują do zdjęcia.

Można było wziąć również udział w warsztatach “Bajkolandia”. Z racji trwającego tygodnia bibliotek, temat przewodnim nie mogło być nic innego jak książka, a raczej książkowi bohaterowie. Uczestnicy mieli za zadanie przedstawić inscenizację pt. “W książkowej krainie” na podstawie książki “Teatr “Smyk” dla smyka”. Główne role odgrywały takie postaci jak: Wróbelek Elemelek, Krasnal Hałabała, Pinokio, Kaczka Dziwaczka, Miś Uszatek oraz Zajączek Szarek. Wszystkie postaci spotkały się ze sobą w bibliotecznej Książkowej Krainie. Opowiadały o swoich perypetiach oraz zapraszały publiczność do lektury książeczek z ich udziałem.

Warsztaty "Bajkolandia". Po lewej stronie organizatorka czyta bajkę, pośrodku teatrzyk, a po prawej uczestnicy warsztatów.

W ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek  naszą Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola nr 4 w Piasecznie. Tematem przewodnim naszego spotkania była książka. Dzieci dowiedziały się, że książki mogą być duże i bardzo małe, grube i chude, ruchome, dźwiękowe oraz zapachowe. Omawialiśmy w jaki sposób szanować książki oraz co nam daje czytanie. Następnie wykonaliśmy sowie zakładki do książek. Na koniec zajęć przedszkolaki odgadywały bajkowe zagadki, a za prawidłową odpowiedź dostawały słodkiego lizaka.

Uczestnicy spotkania z organizatorką trzymają w ręku zakładki i pozują do zdjęcia.

Przeprowadziliśmy również warsztaty “Literka Cyferka Obrazek”. Formuła zajęć to tworzenie prostych rysunków na kanwie konkretnej litery lub cyfry. Zabawę rozpoczęliśmy od usystematyzowania wiedzy dotyczącej alfabetu. Wspólnie określiliśmy definicje słów: litera i cyfra. Następnie przystąpiliśmy do części plastycznej. Na podstawie litery “J” narysowaliśmy zielone dżdżownice. Powstały też wspaniałe czerwone biedronki na bazie litery “T” oraz koty stworzone z “M”. W trakcie warsztatów dzieci odgadywały zagadki o poszczególnych literach. 

Organizatorka tłumaczy na czym polega zadanie. Uczestnicy wydarzenia zaczynają tworzyć swoje prace.

Podczas XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się warsztaty tworzenia papieru czerpanego. Na wstępnie wspólnie zastanowiliśmy się jak powstaje papier oraz gdzie po raz pierwszy wynaleziono metodę czerpania papieru. Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji i posiadały dużą wiedzę na temat tak powszechnego nośnika informacji. W trakcie warsztatów uczestnicy z wielką starannością wykonali piękne okładki do swoich książek, notatników i pamiętników.

Uczestnicy spotkania z organizatorką trzymają w ręku zakładki i pozują do zdjęcia.

W ramach Tygodnia Bibliotek dostępna była również wystawa “Podróże, miejsca, wspomnienia” autorstwa Anny Marks absolwentki historii sztuki oraz pedagogiki. Podczas uroczystego wernisażu gości powitała Mariola Strzelczyk – kierownik Oddziału dla dzieci i młodzieży. Pokrótce przedstawiła autorkę wystawy. Następnie głos zabrała Anna Marks. Autorka podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wystawy oraz powiedziała kilka słów na temat swoich obrazów. Po przemówieniach artystka została bardzo ciepło przyjęta i obdarowana kwiatami.

Multicentrum

Jest rok 2131. Mars został skolonizowany, a ludność terra formuje jego powierzchnię, tak aby warunki do życia były coraz bardziej sprzyjające. Zwiększają temperaturę, podnoszą poziom tlenu,  a także rozwijają gospodarkę hydrologiczną planety. Na równi z tym rozwija się inna sfera życia, czyli kultura i rozrywka. Wbrew opiniom  książka papierowa nie została wyparta przez elektroniczną. Następuje odrodzenie sztuki drukarskiej. Biblioteki powiększają swoje księgozbiory, aby zaspokoić coraz większe zapotrzebowanie na słowo pisane. Przed naszymi inżynierami natomiast stanęło wyzwanie. Wyzwanie polegające na zbudowaniu inteligentnych pojazdów wyposażonych w najnowszej generacji czujniki i sztuczną inteligencję, To dzięki nim każdy otrzyma swoją ulubioną książkę w odpowiednim terminie. Mars, choć coraz bardziej przyjazny nadal stanowi wyzwanie, a pojazdy muszą być przygotowane na zmiany warunków atmosferycznych, a także poruszanie się po trudnym terenie. Czy naszym inżynierom się uda? Czy zaprojektują i zaprogramują odpowiedni BIBLIOWÓZ?! Czasu jest coraz mniej, a zamówień na dobrą literaturę w Bibliotece przybywa! Do działa!

Filia Piaseczno przy Kościuszki 49

W ramach Tygodnia Bibliotek w filii Piaseczno przy Kościuszki 49 odbyły się: warsztaty, spotkania autorskie oraz szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu piaseczyńskiego. Tydzień Bibliotek w filii rozpoczął się warsztatami szycia pt. “Ekobabki w bibliotece – szyjemy torby na książki dla czytelników”. W sali warsztatowej poszły w ruch maszyny do szycia, ponieważ na warsztatach Ekobabki szyły torby na książki dla naszych  małych czytelników. Uszyte torby zostaną wykorzystane na warsztaty kreatywne dla dzieci z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

Ekobabki szyją torby na książki, na stole maszyny i materiały.

Odbyło się również spotkanie z Wojciechem Letkim wokół książki “Zwierzaki z ulicy Kolejowej”. Dzieci wysłuchały fragmentów ciekawych opowieści o zwierzakach czytanych przez autora. Mogły zadawać pytania i zaspokoić swoją ciekawość. 

Wojciech Letki czyta książkę dzieciom.

W ramach akcji czytelnicy mogli wziąć udział w spotkaniu autorskim z Anielą Cholewińską-Szkolink autorką książek z serii “Misia i jej mali pacjenci”. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się skąd się biorą książki, co to jest wyobraźnia i jak zostaje się pisarzem. Mogły poznać bohaterów serii książek o Misi, dziewczynce, która pomaga zwierzętom i prowadzi dla nich klinikę.  Pisarka rozmawiała z dziećmi, jakie cechy powinien posiadać weterynarz, następnie dzieci zamieniły się w małych weterynarzy i opatrywały chore zwierzaki. Później wykonały odznaki dla dzielnych pacjentów. 

Aniela Cholewińska-Szkolink trzyma w ręku książkę. Dzieci słuchają autorki.

W ramach akcji “Tydzień Bibliotek” bibliotekarze z powiatu piaseczyńskiego wzięli udział w szkoleniu “Metody i formy wykorzystania literatury w sytuacjach kryzysowych”. Spotkanie poprowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz, nauczyciel biblioterapii z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Dr Wanda Matras-Mastalerz zaprezentowała słuchaczom wiele tytułów książek mogących pomóc w rozmowie na temat różnych kryzysów, zarówno wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Bibliotekarze podczas szkolenia “Metody i formy wykorzystania literatury w sytuacjach kryzysowych”.

Filia Piaseczno – Zalesie Dolne

W ramach wydarzenia w filii w Zalesiu Dolnym odbyły się spotkania autorskie. W Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie dla uczniów z Zespołu Szkół Nr 2 im. Emilii Plater oraz Szkoły Podstawowej nr 5 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Piasecznie. Gościem spotkania był Tomasz Sobania, który przebiegł aż 1500 kilometrów  z Częstochowy do Rzymu! Opowiadał również o swoich książkach oraz o rejsie z Panamy do Gdyni na pokładzie Daru Młodzieży.

Filię w Zalesiu Dolnym odwiedzili uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piasecznie. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o bibliotekach i książkach.

Uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piasecznie. Za nimi regały z książkami.

Filia w Zalesiu Górnym

W ramach Tygodnia Bibliotek w Zalesiu Górnym odbyło się spotkanie autorskie i piknik sołecki. Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką nosiło tytuł.: „Wiosenny poranek z bajką”. Autorka opowiedziała dzieciom historię o dzieciństwie Hansa Christiana Andersena, którą opisała w książce pt.: „Andersen. W poszukiwaniu szczęścia”. Z pomocą dzieci Wioletta Piasecka zaprezentowała słuchaczom jeden ze swoich wierszy w formie mini teatrzyku z wykorzystaniem pacynek. 

Wioletta Piasecka trzyma w ręku mikrofon i daje wypowiedzieć się uczestnikowi wydarzenia. Po lewo siedzą uczestnicy wydarzenia.

W sobotę 7 maja w Zalesiu Górnym odbywał się piknik sołecki “Majówka”. Była to okazja, by obejrzeć i kupić rękodzieło, spróbować ukraińskich specjałów, posmakować lodów i dań z grilla, odwiedzić stoisko Klubu Seniora i Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego. Zabawę umilał zespół Kłosowianki oraz Paweł Górski. Na bibliotecznym stoisku można było stworzyć własną zakładkę techniką decoupage. Kolejki były ogromne, a zajęcie okazało się relaksujące. Młodsi karmili smoka i strzelali z łuku, a starsi skusili się na układanie puzzli. Oblegane były także biblioteczne leżaki, a wielu zainteresowanych podchodziło poszperać wśród książek przeznaczonych na bookcrossing.

Punkt biblioteczny w Kamionce

Podczas Tygodnia Bibliotek w Kamionce odbyły się warsztaty. Zajęcia pt. “Scrapbookingowe kartki na Dzień Mamy” zebrały liczne grono uczestników. Na początku warsztatów dzieci dowiedziały się od prowadzącej Agnieszki Wasiłek z Biblioteki Głównej CEM – Oddział dla dzieci i młodzieży, jakie materiały i kształty będą miały do dyspozycji w trakcie prac.  Następnie dzieci wykonały piękne kartki, które pod koniec warsztatów zapełniły się także życzeniami płynącymi prosto z serc uczestników.

Uczestnicy warsztatów "Scrapbookingowe kartki na Dzień Mamy".

Filia w Głoskowie

W fili w Głoskowie w ramach wydarzenia “Tydzień Bibliotek” odbyły się: lekcje biblioteczne, zabawa plastyczna i spotkanie autorskie. W ramach akcji  klasy pierwsze ze Szkoły Podstawowej w Głoskowie mogły wziąć udział w spotkaniu autorskim z Barbarą Szelągowską. Autorka przeczytała fragmenty swoich opowiadań, opowiedziała kim jest pisarz, ilustrator oraz drukarz. Uczniowie z chęcią wzięli udział w dyskusji jak szanować i dbać o książki, co można a czego nie wolno z nimi robić.

Barbara Szelągowska rozmawia z uczestnikami wydarzenia.

Filia w Józefosławiu

W ramach Tygodnia Bibliotek filia w Józefosławiu zaprosiła czytelników w podróż do przeszłości. Na wystawie retro znalazła się biżuteria Imago Artis, ORNO i Rytosztuka oraz stare wydania książek dla dzieci. Chętni mogli wypożyczyć wznowienia peerelowskich kryminałów. Czas umilało nam słuchanie płyt winylowych na adapterze.

Odbyła się również lekcja biblioteczna z przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Julianowie. Na początku nasi mali goście zapoznali się z biblioteką i księgozbiorem. Dowiedzieli się, w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, aby móc w pełni korzystać z jej możliwości. Następnie dostali za zadanie pokolorować kolorowanki przedstawiające zegarki. Prace te będzie można obejrzeć na wystawie w dziale dziecięcym biblioteki.

Wystawa

Jak co roku Tydzień bibliotek cieszył się dużą popularnością. Dziękujemy, że byliście z nami i do zobaczenia w 2023 roku podczas “XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek”!

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl