ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

“Schron przeciwczasowy” w DKK

Data publikacji: 27/03/2024

W marcu Klubowiczki rozmawiały na temat powieści Georgiya Gospodinowa pt. „Schron przeciwczasowy”.

Sentymentalna podróż, w której przeszłość staje się remedium na problemy teraźniejszości.

Powieść opowiada o losach  Gaustinea, – psychiatry, który tworzy klinikę dla osób chorych na Alzheimera. Każde piętro kliniki odtwarza szczegółowo rzeczywistość jednej z minionych dekad mając na celu przeniesienie pacjentów w przeszłość, aby ponownie mogli powrócić do swoich wspomnień. Narrator, któremu powierzono zadanie zebrania dla kliniki artefaktów z przeszłości, podróżuje po krajach. Wkrótce zdrowi ludzie zwracają się do kliniki, aby uciec od monotonnego życia, a pomysł ten staje się powszechny. Powstają kolejne kliniki a całej Europie odbywają się referenda, aby zdecydować, w której z każdych dekad każdy kraj powinien żyć.

Książka wzbudziła wiele skrajnych emocji . Nie każdej z  czytelniczek przypadła do gusty, jednak wszystkie doszły do wniosku, że lektura skłoniła je do refleksji  nad faktem jak bardzo współczesne wydarzenia mogą przypominać przeszłość znaną nam z kart historii.

Cytując Marka Twaina: “Historia się nie powtarza, ale zwykła się rymować”.

 

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl