Spotkanie z pigmejskimi jeżami afrykańskimi

Data publikacji: 15/06/2023

Nasze biblioteczne spotkania ze zwierzętami cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem.14 czerwca 2023 roku, odbyło się kolejne, którego bohaterami były tym razem pigmejskie jeże afrykańskie.

Spotkanie poprowadziła Pani Anna Budzińska z “Uprzejmego Łosia”. Na początku porozmawiała z dziećmi oraz ich rodzicami na temat rodzajów dzikich zwierząt żyjących w polskich lasach, w tym także jeży.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się czym żywią się jeże, jak możemy im pomóc przetrwać zimę, w jaki sposób możemy bezpiecznie przetransportować jeża znalezionego np. na ulicy.

Następnie wszyscy mieli okazję bliżej zaznajomić się z coraz bardziej popularnymi w naszych domach i coraz częściej hodowanymi, jeżami pigmejskimi. Dowiedzieć się więcej na temat ich specyficznej diety, warunków jakie należy im stworzyć w domu oraz jak trzeba się nimi opiekować … i po nich sprzątać.

Każdy miał również okazję powąchać karmę dla jeży, obejrzeć dorosłego karaczana /  aczkolwiek młode jeże żywią się nieco mniejszymi okazami/ i  oczywiście “pogłaskać” samego jeża.

Prowadząca spotkanie podkreśliła, że decyzja o posiadaniu egzotycznego zwierzęcia powinna być przemyślana i wiąże się z wieloma obowiązkami. Wbrew pozorom jeże nie są “bezobsługowe”.

Na koniec dzieci obejrzały książki o zwierzętach dostępne w bibliotece i wiele z nich wypożyczyły po zakończeniu spotkania.