Warsztaty Familijne – Dlaczego gwiazdy świecą?

Data publikacji: 18/01/2024

17.01.2024r. odbyły się pierwsze w tym roku  Warsztaty Familijne w Multicentrum zatytułowane Dlaczego gwiazdy świecą?”

Zanim jednak wyruszyliśmy w podróż po tajemniczym świecie gwiazd, ustaliliśmy wspólne zasady, które miały stworzyć przyjazną atmosferę i sprzyjać wspólnemu odkrywaniu.

Początek spotkania rozpoczęliśmy krótką rozgrzewką, która miała za zadanie rozbudzić ciekawość i przygotować naszych uczestników do intensywnego poznawania tajemnic kosmosu.

Porozmawialiśmy również o marzeniach i poznaliśmy historię chłopca, który dzięki swoim marzeniom “sięgnął gwiazd”, a był to Mikołaj Kopernik. Ta historia stanowiła inspirację dla nas wszystkich, mobilizując do wyobrażania sobie, jak własne marzenia mogą prowadzić do wielkich odkryć.

W trakcie warsztatów poznaliśmy także tajemnice gwiazdozbiorów i sposób, w jaki one powstają na niebie. Odpowiedzieliśmy na trudne pytania m.in. Co to jest gwiazda? oraz odkryliśmy Co ma wspólnego koń z gwiazdą?

W części plastycznej mieliśmy okazję samodzielnie stworzyć swoje własne gwiazdozbiory, co dostarczyło nam nie tylko radości, ale także umożliwiło lepsze zrozumienie struktury nieba nocnego. Rodzice natomiast przeszli przez test astronauty, co okazało się nie lada wyzwaniem i przyniosło wiele śmiechu.

Uczestnicy zmierzyli się również z majsternią. Za pomocą koła fortuny wylosowali maszynę, którą mieli zbudować za pomocą przygotowanych materiałów.

Na zakończenie warsztatów wszyscy mieli okazję dotknąć prawdziwego kosmity, zamkniętego w specjalnym pudełku. To emocjonujące doświadczenie stanowiło doskonałe podsumowanie naszej wspólnej podróży po świecie gwiazd.

Warsztaty “Dlaczego gwiazdy świecą?” nie tylko dostarczyły nam mnóstwa wrażeń i wiedzy, ale przede wszystkim umożliwiły polsko-ukraińskim rodzinom spędzenie czasu razem, rozwijając swoją pasję do nauki i odkrywania tajemnic kosmosu. To było niezwykłe spotkanie, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Warsztaty Familijne skierowane są do grup polsko-ukraińskich i realizowane w ramach programu Razem dla lepszej przyszłości.

Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028