Ważne informacje dotyczące otwarcia bibliotek

Data publikacji: 27/04/2020

Drodzy Czytelnicy,

Na dzień dzisiejszy nasze Biblioteki pozostają zamknięte do odwołania*, tzn. do rozpoczęcia drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Data nie jest jeszcze znana i jest zależna od wielu czynników, które będą analizowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Zapewniamy, że otworzymy Biblioteki, gdy tylko będzie to możliwe. Jednak będzie się to wiązało z pewnymi ograniczeniami**:

• Działalność naszych bibliotek ze względów bezpieczeństwa będzie na początku ograniczała się przyjmowania zwrotów oraz wypożyczania zamówionych książek. Czytelnicy nie będą mieli wolnego dostępu do księgozbioru i pomieszczeń bibliotecznych.
  • Wypożyczenia będą się odbywały przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Punkt wypożyczenia będzie zabezpieczony pleksą. Zaleca się także stosowanie maseczek i rękawiczek oraz zachowania bezpiecznej odległości od innych Czytelników.
  • Czytelnicy będą mogli zamawiać książki (telefonicznie, mailowo, przez konto w naszym katalogu on-line) i odbierać je w wybranej, otwartej placówce.
  • Zwroty książek wypożyczonych w bibliotekach lub punktach bibliotecznych, które pozostaną zamknięte, będą przyjmowane do zwrotu w dowolnej, otwartej bibliotece.
  • Każda książka obowiązkowo będzie przechodzić 14-dniową kwarantannę w wyznaczonych pomieszczeniach.
  • Do odwołania nie będą się też odbywały spotkania, imprezy i wydarzenia w bibliotekach.
  • Zamknięte będą też czytelnie, nie będzie można korzystać z miejsca do pracy w bibliotece oraz z komputerów.
  • Nie będzie także możliwości korzystania z toalet w budynkach biblioteki.

Powyższe zasady wprowadzamy z myślą o bezpieczeństwie Czytelników i pracowników Biblioteki. Dbajmy o nasze zdrowie, o siebie nawzajem. Pamiętajcie o nas.

W miarę rozwoju sytuacji będziemy reagować na bieżąco i wprowadzać zmiany funkcjonowania biblioteki.

Do zobaczenia w Bibliotece!

Łukasz Krzysztof Załęski
Dyrektor oraz pracownicy Biblioteki Publicznej w Piasecznie

Piaseczno, 27.04.2020

*Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 roku.
** Rekomendacje Biblioteki Narodowej dla bibliotek po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej.

Informacja dla Czytelników — zasady działania biblioteki na czas epidemii

• Prawdopodobnie w maju częściowo otworzymy nasze biblioteki dla Czytelników.
  • Placówki, w których można będzie zwrócić lub wypożyczyć książki, gdy działalność bibliotek zostanie wznowiona:

• Biblioteka główna w CEM
      • Filia Piaseczno przy T. Kościuszki 49
      • FIlia Piaseczno — Centrum
      • Filia w Józefosławiu
      • Filia w Głoskowie
      • Filia w Zalesiu Górnym
  • Godziny otwarcia placówek dla czytelników: od poniedziałku do piątku 12.00 – 18.00.
  • Pozostałe placówki (filia w Jazgarzewie, filia w Bogatkach i w Złotokłosie, a także filia Piaseczno — Zalesie Dolne oraz punkty biblioteczne Bobrowiec, Chojnów i Gołków) pozostaną zamknięte do odwołania.
  • Bezpieczeństwo. Biblioteka wznawia swoją podstawową działalność opartą na wypożyczeniach, jednak z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, zarówno dla Czytelników jak i Bibliotekarzy. Czytelnicy nie mogą wejść do pomieszczeń biblioteki poza wyznaczoną przestrzeń (nie mają osobistego dostępu do zbiorów biblioteki, czytelni, komputerów oraz prasy). Obsługa Czytelników odbywa się z poziomu drzwi wejściowych do biblioteki. W trosce o Państwa bezpieczeństwo wszystkie stanowiska do obsługi są wyposażone w pleksę odgradzającą. Bibliotekarze są zobowiązani do kompleksowego dbania o higienę, tj. ciągłego mycia rąk i ich dezynfekcji, stosowania ochrony twarzy i rąk, czyli maseczek, rękawiczek, itp. Czytelnicy również zobowiązani są do przychodzenia w maskach i rękawiczkach oraz zachowania odpowiedniego dystansu wobec innych osób.
  • Zwroty książek. Bibliotekarze przyjmują zwracane pozycje i składają je w wyznaczonych do tego pudłach. W bibliotekach są przygotowane specjalne miejsca do przechowywania zwrotów (zwrócone książki pozostają w kwarantannie przez 14 dni). Zbiory z placówek zamkniętych będą przyjmowane do zwrotu w otwartych bibliotekach.

Jak zamówić książki przez Internet?

• Otwórz stronę katalogu online biblioteki (https://link.do/cxmmB).
  • Zaloguj się w katalogu jeśli masz już konto. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z katalogu, zarejestruj się.
  • Wybierz książkę z katalogu oraz placówkę, z której odbierzesz książkę.
  • Zarezerwuj wybraną pozycję.
  • Odbierz książkę w bibliotece.