Wystawa “Tadeusz Chyła. Liryczny kolorysta” w Bibliotece Głównej

Data publikacji: 15/02/2024

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. “Tadeusz Chyła. Liryczny kolorysta”, która będzie dostępna do końca marca w Bibliotece Publicznej w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 55 (sala widowiskowa, parter).

Dzięki uprzejmości Fundacji Skarbnica Sztuki prezentujemy wystawę przedstawiającą wydruki obrazów autorstwa Tadeusza Chyły. Wystawa obejmuje 8 prac autora oraz została dodatkowo oprawiona kodami QR, które odsyłają do wybranych utworów muzycznych skomponowanych przez Tadeusza Chyłę. Wystawa w Bibliotece Publicznej w Piasecznie ma przypomnieć sylwetkę artysty w związku ze zbliżającą się 10 rocznicą jego śmierci (23 lutego). Kuratorem wystawy jest Blanka Wyszyńska Walczak.

O artyście

Tadeusz Chyła (ur. 30 października 1933 w Sopocie, zm. 23 lutego 2014) – polski malarz, piosenkarz, kompozytor i gitarzysta. W latach 1954–1961 studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych Gdańsku w pracowni Juliusza Studnickiego i Jacka Żuławskiego. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne i scenografię. Pejzaże i martwa natura były głównym tematem jego prac malarskich. Jako aktor i wykonawca debiutował na scenie teatru studenckiego Bim-Bom w Gdańsku w 1954 r. Grupa Bim-Bom wywarła duży wpływ na estradę nie tylko w Polsce. Grali w nim m.in. Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela i Jacek Fedorowicz. Tadeusz Chyła współtworzył teksty, komponował muzykę, projektował scenografię i śpiewał ballady. W 1962 r. po zakończeniu działalności Bim-Bomu Tadeusz Chyła założył swój własny kabaret To-Tu, śpiewał tam piosenki do tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jerzego Kerna, Tadeusza Kubiaka, czy Jerzego Afanasjewa.