XIV Kongres Bibliotek za nami!

Data publikacji: 27/11/2023

W środę, 22 listopada 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Piasecznie odbył się XIV Kongres Bibliotek pod hasłem przewodnim “W czym mogę pomóc?”, zarówno w formie online i offline. Za główny cel wydarzenia organizatorzy obrali zastanowienie się nad rolą bibliotek przy działaniach pomocniczych, czym jest mądre pomaganie, oraz jak przy tym zadbać o siebie.

Organizatorami Kongresu byli Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a partnerami wydarzenia byli Biblioteka Publiczna w Piasecznie oraz My Digital Life. Przy wydarzeniu współpracowali także: Wydawnictwo Dwie Siostry, Sektor 3.0, jak również Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Inicjatywy.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10.00 oficjalnym otwarciem przez prowadzących – Agę Kozak i Filipa Jędrucha. W rozmowie uczestniczyli Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, Daniel Putkiewicz, Zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej w Piasecznie, Sylwia Chojnacka-Tuzimek, Joanna Lempart z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, oraz Jacek Królikowski z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Następnym punktem programu była rozmowa “Jak pomagać mądrze i dobrze?”, przeprowadzona przez Agę Kozak. Prowadząca wraz z Prof. dr hab. Pawłem Łukowem oraz z ekspertką ds. kulturowych, Oksaną Liubenko, przyjrzeli się różnym aspektom działań pomocowych w praktyce, w tym perspektywie osób i instytucji organizujących wsparcia. W programie znalazła się również rozmowa z laureatkami Konkursu im. Olgi Rok oraz konwersacja “Co przed nami?”.

Uczestnicy Kongresu wzięli udział również w networkingu przy kawie, poznając się oraz wymieniając nawzajem doświadczenia. Potem przyszedł czas na warsztaty w mniejszych grupach. W Piasecznie uczestnicy mogli wziąć udział w jednym z 4 warsztatów:

• “Jak zadbać o siebie, gdy pomagasz innym?” przeprowadzony przez Katarzynę Dąbrowską
  • “Młodzi w bookmediach! Jak zachęcić młodzież do czytania literatury z biblioteki?” przeprowadzony przez Magdalenę Żaczek
  • “Jak nie dać się przegadać, bronić swojego zdania i nie dać sobie wejść na głowę?” przeprowadzony przez Radosława Czekana
  • “Biblioteka w czasach niepewności. Jak świadomie budować bezpieczną kulturę organizacyjną?” przeprowadzony przez Lenę Rogowską-Lewandowską

Kongres został oficjalnie zakończony o godzinie 15.30 networkingiem przy kawie. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego podała na swojej stronie statystyki dotyczące całego Kongresu: 567 uczestniczek i uczestników, 9.3/10 średnia ocena wydarzenia, 50000+ zasięgu w social media.

Podsumowanie FRSI po XIV Kongresie Bibliotek w Piasecznie (grafika użyczona przez FRSI)

Zdjęcia użyczone przez FRSI.