8. Festiwal Pięknej Książki za nami!

Data publikacji: 19/09/2023

16 września 2023 roku odbyła się ósma edycja Festiwalu Pięknej Książki, zorganizowana dzięki współpracy Biblioteki Publicznej w Piasecznie i Fundacji ARKA im. Józefa Wilkonia. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli Marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego, Ksawery Gut, oraz Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, Daniel Putkiewicz.

Festiwal rozpoczął się o godzinie 12.00. Prowadząca wydarzenie Joanna Kondrat przedstawiła plan atrakcji oraz wystawców – na festiwalu zaprezentowało się około 30 stoisk wydawnictw i innych wystawców (szczegółowe informacje o wydawnictwach).

W ramach festiwalu można było obejrzeć wystawy ilustracji Marii Ekier pt. “Trzy, cztery i sześć kruków”, “Przygody Koziołka Matołka — wybór kadrów z przedwojennych wydań” z Muzeum Karykatury w Warszawie, ilustracje Stepana Zavrela oraz “Baśń o rumaku zaklętym” Bolesława Leśmiana – ilustracje autorstwa Józefa Wilkonia, a także prace graficzki Elżbiety Żaczek.

W ramach festiwalu miała również miejsce premiera gry mobilnej o Powstaniu Styczniowym pt. “BRANKA 1863”, która została zaprojektowana we współpracy z młodzieżą z gminy Piaseczno oraz firmą GoodGames (więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: link).

Równocześnie, na sali widowiskowej rozpoczął się koncert dla najmłodszych pt. “Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki”, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników. W trakcie koncertu odbył się także konkurs, w którym dzieci chętnie brały udział.

Artur Gotz na scenie podczas koncertu

Na sali festiwalowej zostały zorganizowane również warsztaty przez instruktorów z Centrum Kultury oraz bibliotekarzy z Biblioteki Głównej. Można było stworzyć swoje własne zakładki decoupage czy ceramiczne książeczki.

Na scenie natomiast można było wziąć udział w spotkaniu dla rodzin z elementami warsztatu “Książka dla dzieci — wyzwanie dla dorosłych”, przeprowadzone przez Lidię Iwanowską-Szymańską, autorkę “Naszej małej mamy”, czy odbyć ekspresowy kurs ilustracji z Marianną Oklejak.

Na festiwalu odbyły się również spotkania autorskie, które poprzedziło oficjalne otwarcie wydarzenia przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno, Daniela Putkiewicza, Blankę Wyszyńską-Walczak z Fundacji “Arka” im. Józefa Wilkonia, Dyrektora Biblioteki Publicznej w Piasecznie, Łukasza Krzysztofa Załęskiego, Zastępcę Dyrektora Biblioteki Sylwię Chojnacką-Tuzimek, oraz koordynatorkę Festiwalu z ramienia Biblioteki, Urszulę Bąkowską.

Pierwsze spotkanie na scenie festiwalowej miało tytuł “Porozmawiajmy o Muzeum Sztuki Współczesnej Józefa Wilkonia”, w trakcie którego Burmistrz, Daniel Putkiewicz, oraz Blanka Wyszyńska-Walczak opowiedzieli o dotychczasowych działaniach związanych z Muzeum. Następnie prowadząca zaprosiła na scenę autorkę Irenę Krowicką, dyrektorkę Zespołu Szkół nr 2 im. Emilii Plater Małgorzatę Madras oraz Urszulę Bąkowską z działu promocji Biblioteki, aby porozmawiać o premierze książki o historii sztandaru szkoły Platerówki. Na scenie gościliśmy również Stanisława Maliszewskiego, który opowiedział o zbieraniu materiałów do “Albumu na stulecie Zalesia Dolnego”. Następne spotkanie dotyczyło książki opowieść Aleksandry Prykowskiej o książce “Łączniczka ‘Zośki’. Wspomnienia Danuty Rossman.” oraz o jej związkach z Zalesiem Dolnym.

Wkrótce po tym, na scenie zagościła znana aktorka oraz wokalistka Katarzyna Żak, która opowiadała nam o swojej pracy oraz odpowiadała na pytania publiczności.

Ostatnie spotkanie autorskie na Festiwalu Pięknej Książki nosiło tytuł: “Wolność ’44”, “Piaseczno ’44”. Dziennikarz Michał Olszański przeprowadził rozmowę z autorką Agnieszką Cubałą, która omawiała powstanie warszawskie oraz jego piaseczyńskie wątki. Rozmowa była transmitowana na profilu biblioteki na Facebooku:

Równocześnie trwał Turniej Jednego Wiersza na sali widowiskowej, na którym finaliści konkursu recytowali swoje wiersze. Jury w składzie: Ewa Jowik, Wioletta Grochowicz i Marta Szlaga, wyłoniło wcześniej, zgodnie z regulaminem konkursu, zwycięzcę turnieju. Pierwszą nagrodę otrzymał Wojciech Letki za wiersz “Fotografia”, drugie miejsce Anna Kulesz za wiersz “Mont Saint Michel”, zaś trzecie miejsce przypadło dwóm autorom: Tadeuszowi Knyziakowi za wiersz “Dzikie pola” oraz Irenie Marszałek za “Cztery pory roku”.

Zwycięzcy Turnieju Jednego Wiersza z Zastępcą Dyrektora Biblioteki Sylwią Chojnacką-Tuzimek i Kierownikiem Multicentrum Joanną Miter

Po zakończeniu Turnieju, na scenę zaproszono opowiadaczkę historii Beatę Frankowską, która wraz z Sebastianem Krajewskim (odpowiedzialnym za aranżację muzyczną przedsięwzięcia), przedstawili opowieść “Nagle, w głębi lasu” na motywach baśni Amosa Oza.

W trakcie trwania festiwalu uczestnicy mieli okazję skorzystać również z innych atrakcji, takich jak Fotobudka, malowanie buziek oraz wspólne malowanie kartonowych domków 3D, a w godzinach 16.00-18.00 odwiedzający Festiwal mogli bezpłatnie odwiedzić strefę SOWA. Ponadto czytelnicy mogli również wziąć udział w atrakcjach zorganizowanych w naszym Multicentrum. W godzinach 12.00-14.00 odbył się Festiwal Gier Planszowych, na którym wielu dzieciom i rodzicom udało się wygrać atrakcyjne nagrody. Sala Multicentrum została  przekształcona w przestrzeń Turnieju Warhammer 40000, zorganizowanego przez pasjonata tej gry, Dawida Wasiłka.

Atrakcją na zakończenie był koncert zespołu Solo Tres, w składzie Beatriz Blanco, Marek Walawender, oraz Leszek Potasiński. Ich piękna muzyka, latynoamerykańskie rytmy oraz wszechstronność repertuaru uroczyście zwieńczyły nasz 8. Festiwal Pięknej Książki.

Artur Gotz na scenie podczas koncertu

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim obecnym za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu i serdecznie zapraszamy za rok!