Mangi w Bibliotece – przegląd tytułów (One Piece)

Data publikacji: 04/05/2020

Część III – One Piece

Ahoj przygodo! Kto z nas nie marzył o dalekich podróżach i emocjonujących przygodach?! Poznawaniu nowego, zmaganiu się z niebezpieczeństwami i trudnościami, a przy tym w doborowym towarzystwie? Jeśli choć raz myśleliście o tym, to ta seria jest jak najbardziej dla was. Co więcej, jeśli lubicie tematykę marynistyczną i bohaterów obdarzonych super mocami to „przepadniecie” na długie, długie godziny i na pewno pomiędzy wami i Monkey D. Luffym nawiąże się nić sympatii!

Spotkaliście się kiedyś z określeniem, że coś „ciągnie się jak Moda na Sukces”? Pierwsze co przyszło mi na myśl w związku z serią związaną z mang i anime to właśnie One Piece! I powiem wam szczerze… a niech się ciągnie jak najdłużej, bo każdy kolejny wątek traktujący o przygodach „Słomkowych” jest lepszy od poprzedniego. Więc o czym jest to seria?

Wszystko zaczęło się od najwspanialszego skarbu, jaki można sobie wymarzyć, czyli tytułowego One Piece. W czasach, gdy rządzili piraci, ich królem był Gol D. Roger zwany Złotym Rogerem (Gold Roger). Został on złapany i skazany na śmierć za swoje pirackie uczynki. W dniu egzekucji powiedział, że ukrył gdzieś swój najcenniejszy skarb (One Piece) i dał wyzwanie niezliczonym poszukiwaczom, aby go odnaleźli. Tym samym zapoczątkował nową piracką erę!

Ze wszystkich stron wyruszyli śmiałkowie, którzy chcieli go odnaleźć, ale również zdobyć sławę i chwałę zostając nowym królem piratów. Taki cel postawił sobie również Luffy zwany Słomkowym Kapeluszem, a to dlatego, że ten właśnie przedmiot jest jego nieodłącznym rekwizytem, a jego załogę potocznie nazywa się Słomkowymi Kapeluszami.

No dobrze, ale skąd super moce? Otóż w świecie One Piece supermoce zdobywa się poprzez zjedzenie specjalnego owocu, który jest tylko jeden w swoim rodzaju (dlatego każdy posiada swoją niepowtarzalną umiejętność). Los chciał, że Luffy zjadł Gum- Gumoowoc i jego ciało zdobyło właściwości gumy! Jednak w tym wszystkim jest jeden mały haczyk. Otóż osoby posiadające specjalne zdolności nie potrafią… pływać!. Zdawałoby się, że piraci, statki, morza i oceany i nie potrafią pływać? No tak, ale zaufajcie, nie jest to aspekt często wykorzystywany przez twórcę One Piece, a dodaje tylko smaczku do całej historii.

Oj, rozpisałem się, ale nic nie zostało wspomniane, kiedy seria powstała no i oczywiście o autorze, dlatego spieszę donieść, że autorem jest niejaki Eiichiro Oda, a seria, która miała już wymyślone swoje zakończenie i była przewidziana na 5 lat, ukazuję się do tej pory, od grudnia 1997 roku! Anime powstało niewiele później, bo już przygodami Luffiego i załogi możemy cieszyć oko od 1999 roku, dzięki wydawnictwu Toei Animation. Jedynym minusem, jeśli chodzi o serię anime (aktualnie wychodzi co niedzielę) jest to, że każdy kolejny odcinek jest poprzedzony „przypominajką”, tego, co było w poprzednim i zajmuje to dość sporą część całego epizodu (no trudno). Na chwilę obecną seria liczy 94 tomu mangi (w Polsce dystrybucją i tłumaczeniem zajmuje się wydawnictwo J.P. Fantastica) oraz 929 odcinków anime-już wiecie, dlaczego użyłem określenia „Moda na Sukces”? Oczywiście, gdyby odliczyć wspomniane wstępy, w każdym odcinku byłoby ich z 300 mniej (nie można mieć wszystkiego), ale to i tak sporo (weźmy jednak pod uwagę, że anime nie dogoniło fabułą jeszcze mangi). Ponadto często ukazują się tzw. fillery (“zapychacze”) oraz filmy pełnometrażowe i specjalne (super).

Nie zapominajmy, Że Oddział dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej w CEM-ie w ostatnim czasie prowadzi wzmożone zakupy mang, gdzie oczywiście musiała znaleźć się seria poświęcona One Piece! Posiadamy do waszej dyspozycji wszystkie 58 tomów przetłumaczonych na język polski, a następne będziemy sukcesywnie dokupować! Do zobaczenia już niedługo przy regale z MANGAMI!

Przemek Kowalski