ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

FESTIWAL // Wojciech Letki

Data publikacji: 28/09/2020

Przeprowadził się z Warszawy do Piaseczna w 2000 roku (opowiadanie Piaseczno, Europa, stanowiące opis tej przeprowadzki, zostało zamieszczone w antologii Klubu Poszukiwaczy Słowa Piaseczyńskie opowieści).

Pisanie było dla niego zawsze czymś w rodzaju ekstrawaganckiego hobby; zarabiał na chleb jako grafik komputerowy-layouter w branży wydawniczej. Dorobek Wojciecha Letki to: powieść kryminalna Zbrodnia prawie doskonała (1975), powieść historyczna dla młodzieży Nie tylko buławą… (1998), tom opowiadań Pocztówki z innej planety (2014), książki dla dzieci Bazyliszka, i nie tylko, historia prawdziwa (2015) oraz Opowieści z dzikiej puszczy (2017), opowiadania i wiersze publikowane w prasie oraz antologiach. W. Letki jest autorem 67 słuchowisk radiowych (20 dla dorosłych i 47 dla dzieci) zrealizowanych przez Teatr Polskiego Radia. Ponadto jego słuchowisko dla dzieci Trzy siostry i krawiec zostało zakupione przez radiofonię słoweńską, przetłumaczone i dwukrotnie wyemitowane.

Otrzymał drugą nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Słuchowisk dla Dzieci OIRT w Karlovych Varach (1984) oraz Nagrodę Specjalną „Złote Koziołki“ na VI Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu (1984) za słuchowisko Najważniejsze, to się nie łamać. Słuchowisko to zostało następnie zakupione przez radiofonię niemiecką, węgierską i czeską, przetłumaczone i wyemitowane kilkakrotnie w tych krajach. Zdobywca jednej z trzech równorzędnych głównych nagród w konkursie na komedię teatralną na Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Komedii „Tarnowska Talia“ w Tarnowie (1997) za sztukę sceniczną Wizyta. W konkursie zamkniętym Programu I PR na słuchowisko dla dzieci (2007) otrzymał II nagrodę za słuchowisko Babcia oraz III nagrodę za słuchowisko Szpital na krańcach bajki.

Wielokrotnie wyróżniany: w konkursie Programu IV Polskiego Radia na słuchowisko popularnonaukowe (1985) za słuchowisko Godność i dobre imię (biografia gen. Ignacego Prądzyńskiego); wyróżnienie w konkursie zamkniętym Polskiego Radia na słuchowisko dla młodzieży (1989) za słuchowisko Noc w zamczysku czyli romans średniowieczny; wyróżnienie na Festiwalu Słuchowisk Radiowych w Bolimowie (1999 r.) za słuchowisko Uśmiech losu; wyróżnienie na I Krajowym Festiwalu Teatru PR i Teatru TV „Dwa Teatry – Sopot 2001“ (2001) za słuchowisko Wydawnictwo Smuga; wyróżnienie na III Krajowym Festiwalu Teatru PR i Teatru TV „Dwa Teatry – Sopot 2003“ (2003) za słuchowisko Zasiłek. Autor “Zbójeckich historii” z roku 2018.

 

Festiwal organizowany jest w ramach projektu Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno, Ludzie, Książki” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie oraz Fundację „Arka” im. Józefa Wilkonia we współpracy z Centrum Kultury w Piasecznie oraz dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Logo Biblioteki Publicznej w Piasecznie, Fundacji im. Józefa Wilkonia, Centrum Kultury w Piasecznie, Urzędu Gminy w Piasecznie, Powiatu Piaseczyńskiego, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury

Nagranie na licencji CC BY-SA 3.0 PL

 

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl