Biblioteka. Włącz się w to!

Data publikacji: 30/10/2023

„Biblioteka. Włącz się w to!” – takie hasło miał tegoroczny Mazowiecki BiblioLAB, który odbył się 26 października 2023 roku. Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie LABiB, Biblioteka Publiczna w Piasecznie, Gmina Piaseczno i Powiat Piaseczyński.

Po raz szósty bibliotekarki i bibliotekarze z województwa mazowieckiego spotkali się w Piasecznie, aby zdobywać wiedzę, inspirować się, dzielić swoim doświadczeniem, poznawać nowych ludzi i nawiązywać kontakty.

Uczestników zjazdu powitali członkinie Stowarzyszenia LABiB – Agnieszka Dziuba, Katarzyna Urbanowicz, Elżbieta Gierak, Sylwia Kuczyńska, Anna Wysocka, dyrekcja biblioteki – Łukasz Krzysztof Załęski i Sylwia Chojnacka-Tuzimek, burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno – Daniel Putkiewicz oraz Zdzisław Lis – wicestarosta piaseczyński. Na rozgrzewkę przygotowaliśmy dla uczestników konkurs z pytaniami z poprzednich BiblioLABów. Bibliotekarze znali odpowiedzi na wszystkie pytania, które okazały się nie takie łatwe. Następnie Pani Małgorzata Ligarska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy rozpoczęła wykład otwierający. Opowiedziała o realizowanym projekcie „Tworzymy książkę”, czyli cyklu warsztatów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną wraz z  opiekunami.

Następnie uczestnicy przeszli do sal na wystąpienia bibliotekarzy z Mazowsza, czyli sesje Dobrych Praktyk. W dwóch sesjach po 45-minut bibliotekarze mogli posłuchać i zainspirować się wieloma pomysłami. Wiele prelegentek było z warszawskich bibliotek szkolnych (Szkoła Podstawowa nr 307) oraz dzielnicowych (Praga-Południe, Śródmieście, Bemowo). Maria Jaczun i Anna Rumas opowiadały jak przygotować pokoje zagadek, Małgorzata Kalbarczyk przedstawiła projekt „Twórcza Biblioteka”, Agnieszka Barczak, Iryna Matsko i Monika Misztal-Szlaska opowiadały o bibliotece współobecnej, Anna Bonczek i Aleksandra Pochmara pokazywały jak zestawy Montessori oraz mangi i komiksy mogą przyciągnąć młodsze pokolenia. Z kolei, Małgorzata Jaskólska-Zduńczyk (Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn) opowiadała jak dotrzeć z informacją o ofercie biblioteki dla młodszych czytelników, natomiast Agnieszka Kaczmarek (Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej) przedstawiła projekt „Ojczysty NIEOCZYWISTY – piękno polszczyzny w twórczości osób niesłyszących”.

Na zakończenie zjazdu odbyły się dwugodzinne warsztaty. Urszula Bąkowska i Sylwia Chojnacka-Tuzimek z Biblioteki Publicznej w Piasecznie opowiadały o tym jak biblioteka może stać się bardziej dostępna dla swoich użytkowników, nie tylko dzięki dużym grantom, ale przede wszystkim dzięki małym zmianom. Zbigniew „Zibi” Pacho z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. św. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej przedstawiał Kreatywne formy promocji czytelnictwa i biblioteki w social mediach. Agnieszka Dziuba i Sylwia Kuczyńska z Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice, filia Mediateka pokazywały Inspirujące przykłady warsztatów dla różnych grup odbiorców z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

BiblioLAB to doskonała okazja do wzięcia udziału w zróżnicowanych tematycznie warsztatach, poznania bibliotekarzy z pasją, zainspirowania się nieszablonowymi pomysłami na działanie i wymiany praktycznej, branżowej wiedzy.

Mazowiecki BiblioLAB był jednym z ośmiu BiblioLABów odbywających się w 2023 w całej Polsce. Łączy je wspólna tematyka i formuła spotkania, a wyróżnia dopasowanie do potrzeb lokalnych społeczności bibliotekarskich. Wydarzenie dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.