ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Fakty i mity o bibliotekarzach – #PoznajSwojąBibliotekę

Data publikacji: 15/05/2020

Dziś dobiega końca Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w związku z tym przygotowaliśmy dla Was niespodziankę — film, w którym rozprawiamy się z mitami na temat pracy bibliotekarzy oraz prezentujemy, na czym ona polega.

Ciągle pokutuje stereotyp, że praca bibliotekarzy jest nudna, nieciekawa i ogranicza się do czytania książek. Nawet w mediach utrwala się bibliotekarzy w schematyczny sposób, jako moli książkowych, stroniących od ludzi i nadmiernych aktywności. Jak więc jest naprawdę? Postanowiliśmy zmierzyć się z tematem mitów bibliotecznych, aby ukazać prawdziwy portret bibliotekarzy w dzisiejszych czasach.

Bibliotekarz inny niż myślisz

Osoby pracujące w bibliotekach to ludzie aktywni, kreatywni, elastyczni. I choć pewnie są jeszcze placówki w Polsce, w których bibliotekarze nie mają możliwości, aby rozwijać swoją kreatywność, to jednak większość środowiska idzie z duchem czasu, odpowiadając na oczekiwania swoich odbiorców. Przełomem była komputeryzacja bibliotek, zaznajomienie się z nowymi technologiami. Znajdzie się zapewne wiele osób, które wciąż spodziewają się dawnych katalogów bibliotecznych w drewnianych szufladkach.

Dzisiaj biblioteki pracują na zaawansowanych systemach informatycznych, tworzą własne narzędzia internetowe, ułatwiając czytelnikom kontakt. Biblioteki są obecne w mediach społecznościowych, a promocja instytucji odbywa się na poziomie firm komercyjnych. Rozwój bibliotek postępuje w bardzo szybkim tempie, dzięki staraniom kadry zarządzającej i dobremu zespołowi. Bibliotekarze zyskują w ten sposób miejsce do pracy na odpowiednim poziomie.

Nowocześnie…

Wystarczy przekroczyć próg biblioteki, by się przekonać, jak wiele się zmieniło. Odbywają się w niej warsztaty z programowania, kodowania, rysunku 3D oraz kursy komputerowe. Niemal standardem są stanowiska komputerowe dla czytelników. W najbardziej nowoczesnych bibliotekach powstają strefy multimedialne, w których obok robotów, znaleźć można magiczny dywan, okulary VR, stanowiska PlayStation do nauki i zabawy.

Dzisiejsza biblioteka jest otwarta na czytelników i często zaprasza ich do siebie, dba o ciekawą ofertę kulturalną „wokół książki”. Często też działania bibliotekarzy wykraczają poza mury bibliotek — organizujemy festiwale, pikniki, warsztaty na świeżym powietrzu.

Biblioteki zmieniają się, a co za tym idzie, zmienia się także wizerunek pracowników tych instytucji. Bibliotekarze dziś to ludzie pełni pasji, miłośnicy książek i pracy z książką — edukatorzy, animatorzy, a niekiedy artyści. To ludzie otwarci na czytelników, kompetentni i zaangażowani.

#PoznajSwojąBibliotekę, bo z pewnością jest ona inna, niż myślisz!

Urszula Bąkowska

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl