Festiwal Gier – zadanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

Data publikacji: 25/09/2023

16 września 2023r. w Multicentrum (Biblioteka Publiczna w Piasecznie)  wraz z organizacją Festiwalu Pięknej Książki oraz w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie swój debiut miał Festiwal Gier Planszowych.

Skrócony opis projektu

Projekt zakłada zakup gier planszowych i organizację tygodniowego festiwalu gier planszowych. Wydarzenie ma na celu promocję gier planszowych jako formę wspólnego spędzania wolnego czasu. W trakcie 5 dni animatorzy będą uczyć zasad gry w różne planszówki, a ostatniego dnia zostanie przeprowadzony rodzinny turniej gier planszowych.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Festiwal gier planszowych pozwolił na lepszą integrację mieszkańców, odciągnięcie dzieci i młodzieży od gier komputerowych i smartfonów i pokazanie im alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Zakup Gier

W ramach realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie p.t. “Festiwal Gier Planszowych” zostały zakupione gry oraz nagrody  o łącznej wartości 18 000 zł. Gry planszowe zostały wykorzystane 16 września na Festiwalu Gier Planszowych, jak również dostępne są do wypożyczenia lub do skorzystania na miejscu przez czytelników w Multicentrum jak i innych filiach Biblioteki.

Asortyment zakupionych gier obejmował  szeroki wachlarz pozycji, między innymi: gry dla dzieci, rodzinne czy strategiczne. Ideą doboru gier było znalezienie pozycji, które będą atrakcyjne dla różnych grup mieszkańców: dzieci, rodzin, młodzieży, dorosłych, tak aby każdy znalazł coś interesującego dla siebie.

Realizacja projektu

W dniach 11-15 września został zrealizowany tydzień gier podczas, którego zakupione gry były ogólnodostępne dla czytelników. W trakcie tygodniowego festiwalu gry animatorzy tłumaczyli zainteresowanym osobom zasady i pomagali w grze.

Wydarzenie było promowane na Facebook’u Biblioteki Publicznej w Piasecznie, jak również na Facebook’u Multicentrum, aby dotrzeć do jak największej grupy lokalnych miłośników gier planszowych.

Na turniej zostały wybrane następujące tytuły: “Catan”, “Wsiąść do pociągu”, “Dobble” oraz “Dixit”.

Turniej Gier Planszowych odbył się 16 września 2023r. w godz. 12:00-14:00 w Multicentrum. W Turnieju Gier Planszowych wzięło udział 50 chętnych.