Pilotażowy program Centrum Nauki Kopernik i LEGO

Data publikacji: 18/03/2024

Pod koniec 2023 roku  SOWA w Piasecznie dołączyła do pilotażowego programu Centrum Nauki Kopernik i Lego, co otworzyło drzwi do fascynującego świata klocków LEGO. OD The LEGO Group, biblioteka otrzymała imponującą ilość, aż 170 kg kolorowych klocków, które stały się źródłem niekończącej się kreatywnej zabawy.

Klocki LEGO są dostępne codziennie podczas godzin otwarcia Biblioteki, stanowiąc ciekawą alternatywę dla tradycyjnych form spędzania czasu w bibliotece. Zarówno indywidualni czytelnicy, jak i grupy korzystają z możliwości tworzenia, eksperymentowania i rozwijania swojej wyobraźni, korzystając z tych kultowych klocków.

Dodatkowo,  regularnie przyjmujemy przedszkola i szkoły na bezpłatne zajęcia LEGO, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Podczas tych specjalnych lekcji bibliotecznych, dzieci dowiadują się nie tylko, skąd się wzięły klocki LEGO, ale również jak mały pomysł może mieć ogromne znaczenie dla świata. Każde spotkanie z klockami LEGO oparte jest na historii z różnych książek, które wprowadzają dzieci w temat danego warsztatu, rozwijając jednocześnie ich wyobraźnię i zainteresowanie czytaniem. Popularnymi aktywnościami jest wymyślenie innego zakończenia Czerwonego Kapturka, wybudowanie “całkiem własnego” domku Muminka lub stworzenie niespotykanego wynalazku, który być może zmieni świat! Zajęcia dopasowujemy odpowiednio do grupy wiekowej. Każdy pomysł jest dobry i to staramy się umacniać podczas naszych zajęć.

Ciekawym doświadczeniem dla nas było przeprowadzenie warsztatów dla grupy bibliotekarzy z Biblioteki z Woli, którzy w Listopadzie 2023 odwiedzili naszą bibliotekę 🙂 Bibliotekarze skupili się na temacie ochrony środowiska. Podzieleni na grupy zaprezentowali swoje innowacyjne pomysły na promocję ekologii. Było to nie tylko interesujące doświadczenie wymiany wiedzy, ale także dowód na to, że kreatywność przy wsparciu klocków LEGO może prowadzić do inspirujących projektów również u dorosłych.

Wszystkie te działania mają na celu nie tylko dostarczenie rozrywki, ale również umocnienie dzieci w eksplorowaniu i realizacji swoich pomysłów, pobudzając kreatywność i innowacyjne myślenie.

Zapraszamy do twórczej zabawy