Klub Podróżnika – Ostojićevo – Mała Polska w Serbii

Data publikacji: 20/11/2023

Kolejne spotkanie Klubu Podróżnika prowadzonego przez Klub Kultury w Zalesiu Górnym i Bibliotekę Publiczna w Piasecznie filię w Zalesiu Górnym. Zapraszamy w poniedziałek 11 grudnia o godz. 18.30. Tym razem Maciej Zadrąg opowie o swoich podróżach po Serbii, skupiając się przede wszystkim na swoim pobycie we wsi Ostojićevo. Wstęp wolny. Klub Kultury w Zalesiu Górnym, ul. Białej Brzozy 3.

Pierwszą podróż do Serbii Maciej Zadrąg odbył w 2015 roku. Głównym celem podróży był festiwal trębaczy w miejscowości Guča. Od tego czasu Maciej co roku jeździ na Bałkany. Podróżował po Serbii, Chorwacji i Bośni. Największe jego zainteresowanie wzbudziła jednak północna prowincja Serbii Wojwodina. Region ten znajduje się na styku kultur. Serbowie stanowią tam większość, ale spotkać można też wielu Chorwatów, Rusinów, Romów, Rumunów, Słowaków, Czechów, czasem Rosjan i Ukraińców. Zachwycające jest również to, że w niektórych miejscowościach, równie często co język serbski, usłyszymy język węgierski, gdyż Węgrzy stanowią największą mniejszość etniczną w tym regionie. Okolice Suboticy zamieszkują  Buniewcy, którzy są podgrupą narodu chorwackiego. Ta wieloetniczność wzbudziła u Macieja Zadrąga wielką fascynację Wojwodiną szczególnie gdy odwiedził  Ostojićevo – wieś zamieszkiwaną między innymi przez Polaków, których przodkowie przybyli w dziewiętnastym wieku znad Wisły. Polacy z Ostojićieva nadal podtrzymują polskie tradycje. Podobnie jak ich przodkowie, są wyznania ewangelickiego. Między sobą posługują się językiem starowiślańskim, ale uczą się również nowoczesnego języka polskiego. Warto poznać ich historię.