31 stycznia 2024 odbyły się Warsztaty Familijne, „Kto Widział Dinozaura?”, dzieci i ich rodzice mieli okazję przekształcić się w prawdziwych paleontologów, odkrywając tajemnice życia dinozaurów. Dowiedzieliśmy się m.in. O współczesnych potomkach dinozaurów, jak powstają skamieliny, jak wielkie może być jajo dinozaura i wiele innych…
Początek wydarzenia zaskoczył uczestników mini escape room’em, gdzie ich zadaniem było odnalezienie ukrytych kości dinozaura. Po rozwiązaniu zagadek i znalezieniu wszystkich elementów, rodziny miały przed sobą kolejne wyzwanie – złożenie szkieletu dinozaura niczym wielkiego, prehistorycznego puzzla. Dowiedzieliśmy się również Kim jest paleontolog i jakie powinien posiadać cechy!
W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, że dinozaury w pewnym sensie żyją wśród nas nawet dzisiaj. Podczas czytania opowieści dzieci dowiedziały się, że ptaki są współczesnymi potomkami dinozaurów. To odkrycie sprawiło, że uczestnicy spojrzeli na codzienne obserwacje ptaków w zupełnie nowy sposób. Następnie uczestnicy stali się prawdziwymi paleontologami, biorąc udział w badaniach nad różnymi rodzajami jaj. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały jajka, analizując ich strukturę i pochodzenie. Wszystkie obserwacje skrupulatnie zapisywali na karcie badań. Odkrywcy mieli także okazję uczestniczyć w wykopaliskach i poszukiwaniach skarbów. Jak również z dużym zapałem zbierali odciski dinozaurów. Następnie dzieci miały okazję uczestniczyć w wykopaliskach i poszukiwaniach skarbów. Jak również z dużym zapałem zbierali odciski dinozaurów. W tym czasie rodzice przechodzili test paleontologa!
Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowywali prawdziwy świetlny pokaz dinozaurów, jak również stworzenie dinozaura w 3 krokach okazało się nie lada wyzwaniem! Na sam koniec każdy mógł ze sobą zabrać własnoręcznie wykonanego dinozaura.
Zapraszamy na warsztaty familijne dzieci w wieku 5-8 lat z rodzicami/opiekunami.
Warsztaty Familijne skierowa
ne są do grup polsko-ukraińskich i realizowane w ramach programu Razem dla lepszej przyszłości.
Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.