Mikołajkowe rodzinne warsztaty lepienia pierogów z Urzecza

Data publikacji: 12/12/2022

W dniu 5 grudnia 2022 r. spotkaliśmy się w Punkcie Bibliotecznym w Kamionce na Mikołajkowych rodzinnych warsztatach lepienia pierogów z Urzecza. Na początku obejrzeliśmy film o historii Urzecza i jego tradycjach. Dowiedzieliśmy się od prowadzących warsztaty, Grażyny Leśniak ze Stowarzyszenia Odrodzenie Urzecza oraz Roberta Dul ze Stowarzyszenia Binduga, z jakich składników przygotowywany jest farsz do pierogów mieszanych z Urzecza. Przepis, z którego korzystaliśmy, został udostępniony przez Panie z Zespołu Ludowego “Łurzycanki” z Czernideł, Gmina Konstancin – Jeziorna: Marianna Wencławiak, Halina Pełka, Zofia Włodarczyk.

W grupach rodzinnych przystąpiliśmy do zagniatania i wałkowania ciasta, wycinania form, nadziewania pierogów farszem i ich lepienia. Cóż to była za biała zabawa i wzajemna rywalizacja! Poznaliśmy kilka możliwości lepienia pierogów. Po zakończonej pracy degustowaliśmy przygotowane przez nas pierogi z mięsem, kapustą kiszoną i grzybami oraz popijaliśmy przepyszny barszcz chrzanowo – buraczany.

Na koniec spotkania najmłodsi uczestnicy zostali obdarowani przez panią bibliotekarkę drobnymi upominkami z okazji Mikołajek, a rodzice wyszli z warsztatów z pierogami dla rodziny oraz przepisami kulinarnymi.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach zadania “Tradycyjna kuchnia Urzecza. Warsztaty i degustacje”.

ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO.