„Pociąg do historii” z Małgorzatą Szturomską o Cecylii Plater-Zyberkównej

Data publikacji: 12/03/2024
„Pociąg do historii” to cykl filmów, który powstaje z myślą o odkrywaniu zapomnianych osób, miejsc czy zdarzeń. Chcemy wspólnie z Czytelnikami poznawać lokalną historię, szukać zdjęć związanych z naszą gminą i naszymi bibliotekami.

W tym odcinku Małgorzata Szturomska opowie jak Hrabianka Cecylia Plater-Zyberkówna przybywa do majątku w Chyliczkach w 1890 r. aby realizować swoje plany dotyczące założenia nowej szkoły. Tym razem po szkole rzemieślniczej założonej przez nią w Warszawie przy ul. Pięknej, ma być otwarta szkoła gospodarstwa domowego. Szkoła ta będzie przygotowywać kobiety do zarządzania majątkami. Z kim spotykała się Cecylia w Piasecznie? Jakie było to XIX w. miasto. Jak potoczyły się losy jej szkół i współpracowniczek? Postaram się na te pytania odpowiedzieć.

W 2023 roku obchodziliśmy 170 rocznicę urodzin Cecylii Plater-Zyberkówny, założycielki szkoły dla dziewcząt w Chyliczkach, kobiety, która przerosła czasy, w których przyszło jej żyć. Z tego tytułu chcemy przybliżyć mieszkańcom Piaseczna i okolic postać hrabianki. Mimo że, nie urodziła się w naszej miejscowości, to przez wiele lat z Piasecznem była związana. Pozostawiła po sobie swoje idee, ciągle żywe i aktualne w dzisiejszych czasach. Cecylia była kobietą niezwykłą, zaangażowaną w walkę o równouprawnienie kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i rodzinnym oraz w walkę o wolność wyboru drogi życiowej.

Nasze filmy tworzymy z myślą o dokumentowaniu ulotnych wspomnień – dla nas i przyszłych pokoleń!
Wystąpiła: Małgorzata Szturomska
Project management: Urszula Bąkowska i Sylwia Chojnacka-Tuzimek
Realizacja nagrania i montaż filmu: Tomasz Korczak

Zachęcamy także do subskrypcji naszego kanału na YouTube!