ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Prelekcja o Ludwiku Czajewiczu

Data publikacji: 02/06/2023

W poniedziałek, 29 maja 2023 r., w czytelni Biblioteki Głównej odbyła się prelekcja dotycząca życiorysu ks. Ludwika Czajewicza – proboszcza piaseczyńskiego z okresu Powstania Styczniowego.

Podczas prelekcji poznaliśmy kontekst historyczny wydarzeń z Powstania Styczniowego na Ziemi Piaseczyńskiej, najważniejsze miejsca oraz postaci.

Następnie poznaliśmy życiorys księdza Czajewicza oraz dowiedzieliśmy się jakie okoliczności doprowadziły do tego, że został proboszczem parafii św. Anny. Usłyszeliśmy o tym, jaką rolę pełnił w przebiegu Powstania na naszym terenie i przyczynach jego aresztowania i zsyłki na Syberię. Obejrzeliśmy archiwalne ryciny oraz zdjęcia z miejsca pochówku ks. Ludwika Czajewicza.

Bardzo cieszy nas, że mieszkańcy Piaseczna są chętni do czynnego upamiętniania historii naszego powiatu i dzielenia się rodzinnymi wspomnieniami. Jedna ze słuchaczek prelekcji przyniosła pamiątkę po swojej babci – naszyjnik z krzyżem, który nosiła w okresie Powstania Styczniowego.

Prelekcja została zorganizowana w ramach projektu „Szlakiem Powstania Styczniowego na Ziemi Piaseczyńskiej” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864″.

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl