Relacja ze spotkań klubu KMO

Data publikacji: 28/12/2023

W Klubie Młodego Odkrywcy, który działa w Multicentrum odbyły się 4 zajęcia dla dzieci z Polski i Ukrainy. Razem miło spędziliśmy czas w ciekawy sposób, przeprowadzając różne eksperymenty, prowadząc dyskusje na interesujące tematy, a przede wszystkim dobrze się bawiąc.

Na pierwszym spotkaniu KMO 30.10.2023 rozmawialiśmy z dziećmi o wodzie. Jakie są jej właściwości? Co stanie się z wodą, gdy temperatura będzie ujemna? Co stanie się z wodą, gdy jej temperatura przekroczy 100 stopni Celsjusza? Wspólnie zaobserwowaliśmy jak zachowuję się kolorowa woda w różnych temperaturach. Zaobserwowaliśmy także, zjawisko co by się stało, gdyby do wody dodać ciecz o innej gęstości, na przykład olej. Po eksperymentach graliśmy w międzynarodową grę Bingo (Loto). Omówiliśmy, czego dzieci chciałyby się  jeszcze nauczyć i stworzyć na naszych zajęciach – jednogłośnie stwierdziliśmy, że powinniśmy zrobić slime!

Na drugim spotkaniu KMO 20.11.2023  kontynuowaliśmy eksperymenty z wodą. Zrobiliśmy kwiaty z papieru, złożone w specjalny sposób, rozkwitały w wodzie. Rozmawialiśmy również o tym, że ludzie podróżowali od czasów starożytnych, a jednym ze sposobów jest podróżowanie związane właśnie z wodą. W tym celu ludzie najpierw budowali tratwy i małe łódki, a z czasem ogromne statki. Obserwowaliśmy, jak różne przedmioty unoszą się lub toną w wodzie. Przeprowadziliśmy także kilka innych eksperymentów z tym żywiołem. Tradycyjnie po eksperymentach trochę się pobawiliśmy, aby dzieci wróciły do domu w dobrych humorach i nowej wiedzy zdobytej w praktyce.

Trzecie spotkanie odbyło się w świątecznym klimacie 🙂 11.12.2023

Dowiedzieliśmy się, że Święta i Nowy Rok w różnych zakątkach świata obchodzi się różnie. Jednakże dostrzegliśmy jedną cechę wspólną pośród różnic każdy dekoruje swój dom i przygotowuje prezenty dla bliskich. Z tego względu postanowiliśmy ozdobić Bibliotekę – tworząc wielką, świąteczną girlandę. Dowiedzieliśmy się także, jak zaczęto produkować papier i kiedy trafił on do Europy z Chin. Zabawę umilała nam świąteczna muzyka.Dzieci wykonują świąteczną girlandę z kolorowego papieru.Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, na czwartym spotkaniu 18.11.2023 przed świętami nauczyliśmy się robić slime  ze specjalnych produktów do tego przeznaczonych, jak również z resztek, które można znaleźć w domu lub kupić w razie potrzeby. Każdy dowiedział się jak w praktyce zrobić slime, jakie są jego właściwości i jak uzyskać różne jego efekty efekty. Po tym jak wszyscy wykonali własne slime, dzieci bawiły się nimi i wymieniały wrażeniami.