Warsztaty nagrywania historii mówionych i śpiewanych

Data publikacji: 29/08/2023

W dniach 24 i 25 sierpnia 2023 r. w Klubie Profilaktyki Środowiskowej “Sarenka” w Zalesiu Górnym odbyły się dwudniowe „Warsztaty nagrywania historii mówionych i śpiewanych”.

Podzieleni na grupy uczestnicy brali udział w warsztatach które były podzielone na trzy części.

Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej lekcji historii o Powstaniu Styczniowym, dostosowanej do wieku uczestników. Podczas prezentacji wykorzystano archiwalne ryciny, zdjęci i obrazy przedstawiające powstańcze mundury, broń oraz symbole.

W ramach części muzycznej zespoły dzieci otrzymały fragmenty piosenek i pieśni patriotycznych z okresu Powstania Styczniowego i nadały im nowe brzmienie, dzięki współczesnym podkładom muzycznym.

Wszystkie wykonania zostały nagrane na nośniki cyfrowe.

Podczas części artystycznej uczestnicy przygotowywali własne projekty kaset, na które zostaną nagrane końcowe efekty warsztatów. Motywem graficznym była symboliczna liczba 1863, nawiązująca do daty wybuchu Powstania Styczniowego.

Wszystkie nagrania powstałe w trakcie trwania warsztatów zostaną zdigitalizowane.

Koncepcja, wsparcie techniczne oraz merytoryczne podczas warsztatów zapewnił Partner Projektu – Muzeum Kaset. Przygotowane nagrania będą dostępne w zbiorach Muzeum Kaset do końca trwania projektu Powstanie Styczniowe 1863-1864. Pozwoli to na upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, a także popularyzowanie wiedzy o Powstaniu wśród zwiedzających Muzeum Kaset.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Szlakiem Powstania Styczniowego na Ziemi Piaseczyńskiej” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864″.