Wojciech Makulski: Droga ku gwiazdom

Data publikacji: 30/04/2021

To jest teren należący do Obserwatorium Astronomii i Geodezji Wyższej Politechniki Warszawskiej. Ten obiekt powstał w roku 1949. Przekazano wówczas politechnice gospodarstwo rolne, w sumie o powierzchni 10 ha, razem z budynkiem mieszkalnym i pozostałymi zabudowaniami. Najbardziej okazały z budynków jest najmłodszy i to w nim, w piwnicach mieszczą się najważniejsze sprzęty. Jednym z pierwszych obiektów była kopuła obserwacyjna, niestety obecnie nieczynna. Początkowo był tam teleskop, a programy badawcze rozpoczęte zostały już w 1957 roku obserwacjami satelitów. Co ciekawe, był to wówczas jedne z 10 tysięcy obiektów na świecie, śledzących loty satelitów. Obecnie w głównym budynku, w piwnicach są laboratoria, na parterze biura, a góra przeznaczona jest na część hotelową. Część terenu wydzierżawiona została przez gminę i przeznaczona pod plac zabaw.

Wojciech Makulski

Tekst Wojciecha Makulskiego, zdjęcia Biura Promocji i Kultury Gminy Piaseczno przekazane do archiwum Józefosławia i Julianowa