“Wyje za mną ciemny, wielki czas. Krzysztof Kamil Baczyński”

Data publikacji: 02/08/2022

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Wyje za mną ciemny, wielki czas. Krzysztof Kamil Baczyński” dostępnej dla odwiedzających między 1 sierpnia a 16 września 2022 r. Wystawa jest zlokalizowana na parterze Biblioteki Publicznej w Piasecznie ul. Jana Pawła II 55 tuż przy wejściu głównym.

Ekspozycja została zorganizowana ku hołdzie życia i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jej premiera odbyła się w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego w roku 2021, kiedy obchodzono setną rocznicę urodzin poety. Wystawa pokazuje Baczyńskiego jako młodego człowieka na tle jego tragicznej biografii, ale w sposób atrakcyjny dla odbiorcy. Dzięki uprzejmości Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego ul. Koszykowa 26/28 możemy oglądać ją również w Piasecznie.

Konstrukcje przestrzenne prezentują najważniejsze etapy życia poety oraz wybrane fragmenty jego twórczości. Dzięki wielopłaszczyznowej kompozycji oraz multimedialnemu charakterowi wystawy dociera ona do odbiorców w różnym wieku. Ekspozycja wzbogacona jest o specjalnie skonstruowaną ścieżkę dźwiękową wykorzystującą interpretację wiersza Kamila Baczyńskiego w pamiętnym wykonaniu Ewy Demarczyk oraz oryginalny materiał filmowy z powstania warszawskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny.

Kuratorzy: prof. Janusz Górski, dr. Ewelina Rąbkowska; Koncepcja: prof. Janusz Górski; Teksty: Dorota Fortuna; Projekt scenografii: prof. Janusz Górski

Organizatorzy dziękują: Muzeum Powstania Warszawskiego za udostępnienie filmu z Powstania Warszawskiego, Muzeum im. Adama Mickiewicza za udostępnienie ikonografii oraz spadkobiercom Ewy Demarczyk za zgodę na odtwarzanie fragmentów wierszy wojennych.

organizatorzy wystawy