We wtorek 9 lutego odbyło się cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Tematem spotkania była powieść „Norwegian Wood”, autorstwa jednego z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy japońskich – Harukiego Murakamiego.
Książka wywołała burzliwą dyskusję wśród uczestniczek spotkania. Wielopłaszczyznowa powieść, która wprowadziła nas w środowisko oraz losy bohaterów żyjących w latach 60. w Japonii wzbudziła różne odczucia u osób biorących udział w spotkaniu.
Indywidualne, często bardzo odmienne interpretacje książki potwierdziły, że jest to powieść złożona, wieloaspektowa, na którą można spojrzeć zupełnie inaczej. Członkinie Klubu z dużym zaciekawieniem przeczytały książkę, zwłaszcza, że dla kilku z nich było to pierwsze i prawdopodobnie nie ostatnie spotkanie z Harukim Murakamim.
Kilka osób, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu, podzieliło się z nami swoimi opiniami na temat książki. Zachęcamy do ich przeczytania poniżej.
Książkę przeczytałam dawno temu. Tak właściwie można powiedzieć, że zapoczątkowała ona moją przygodę z Murakamim. Wtedy zrobiła na mnie ogromne wrażenie i pamiętam ją do dziś. Mocno gra na emocjach (tak właśnie gra), bo dla mnie jest taką powieścią bardzo muzyczną. Można poczuć klimat lat 60-tych właśnie poprzez muzykę, której słuchają bohaterowie. Murakami opowiada pięknie. Dialogi to perełki, realizm miesza się z fikcją, fabuła jest momentami smutna i poruszająca trudne życiowe tematy, ale dzięki temu książka właśnie mocno wpływa na nasze odczucia czytelnicze. Bardzo polecam. – Hania
To było moje pierwsze zetknięcie z Murakamim. Podczas czytania (czy też właściwie słuchania, bo zdecydowałam się na audiobook), targały mną silne, dość skrajne emocje. Z olbrzymim podziwem wsłuchiwałam się w piękne, poetyckie wręcz opisy sytuacji z dnia codziennego, które wspaniale przybliżają kulturę Japonii. Równie wielkim oburzeniem reagowałam na niektóre opisy intymnych relacji bohaterów. Mimo wszystko uważam, że to jedna z tych lektur, po które trzeba sięgnąć. W końcu jeśli czytać, to takie książki, które pobudzają dyskusję i zmuszają do przemyśleń! – Monika
Bardzo chciałam posłuchać rozmowy o książce, m.in. żeby sobie ją przypomnieć. Czytałam ją kilka lat temu na inny klub książkowy i ze smutkiem stwierdzam, że jedyne co pamiętam, to to, że żałowałam, że w trakcie czytania nie słuchałam na bieżąco piosenek, które w książce się pojawiają, żeby bardziej wczuć się w klimat. Jestem bardzo ciekawa, czy ktoś tak zrobił i jeśli tak, to jakie były wrażenia. – Krysia
Korzystając z okazji serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 2 marca. Tym razem przeniesiemy się „z książką przez świat” do Wielkiej Brytanii i przeczytamy powieść Edwarda St. Aubyna – „Patrick Melrose”.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.