Zasilaliśmy diody prądem z cytryn!

Data publikacji: 13/03/2022

W środę 2 marca odbyły się kolejne warsztaty z cyklu “Młody naukowiec”. Tym razem najmłodsi dowiedzieli się, co to jest prąd, skąd się bierze, a także rozmawialiśmy o źródłach energii, z którymi mają styczność na co dzień (baterie). Porozmawialiśmy o diodach a dokładniej o ich kolorach. Sprawdzaliśmy również, czy podłączone do baterii zaświecą. Dzieci dowiedziały się, że najmniej energii potrzebuje dioda czerwona a najwięcej biała, i że jest to spowodowane konkretnymi substancjami, z których zostały wykonane. Następnie każdy zrobił swoją baterię oraz sprawdził urządzeniem o nazwie multimetr, jakie napięcie generują. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że jedna owocowa bateria nie spowoduje, że dioda się zaświeci. Postanowiliśmy więc połączyć nasze wszystkie baterie w jedną większą i okazało się, że popłynął prąd na tyle duży, aby nasze diody zaświeciły! Bardzo dziękujemy za udział w warsztatach i zapraszamy na kolejne!

Multicentrum Biblioteki Publicznej w Piasecznie – polajkuj i zaobserwuj nas na: