ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

“ISKRY NIEPODLEGŁEJ” – mobilny spektakl w Piasecznie

Data publikacji: 27/11/2023

W dniach 19-22 listopada 2023 r. mieliśmy okazję zobaczyć niesamowitą atrakcję – mobilny spektakl multimedialny pt. “ISKRY NIEPODLEGŁEJ”. Widowisko zostało stworzone dzięki współpracy Biura “Niepodległa” oraz polskich producentów z kilku firm, którzy swoją wszechstronną ekspertyzą oraz zaangażowaniem dołożyli starań, aby wypracować niezwykłą formułę przedstawienia.

W ramach projektu powstały narzędzia takie jak mobilny ekran transparentny, wykreowane przez sztuczną inteligencję obrazy na podświetlanych ruchomych panelach oraz cyfrowy byt – narrator prowadzący odbiorców drogą polskich dokonań. To niezapomniane doświadczenie było wspierane aplikacją z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala bardziej zaangażować się w spektakl. 

Naczepa, w której odbywało się widowisko, stała na targowisku miejskim obok Biblioteki Głównej w Piasecznie, przez co cieszyło się ono zainteresowaniem zarówno osób indywidualnych, jak i grup szkolnych –  w wydarzeniu wzięło łącznie około 600 osób. Każde wejście trwało 20 minut, przez które narrator opowiadał o ISKRACH NIEPODLEGŁEJ – wybitnych postaciach Polek i Polaków z XIX, XX, i XXI wieku, których głównym celem w życiu była zmiana świata na lepsze oraz rozwijanie swojego potencjału w różnych dziedzinach. Całokształt opowieści został opatrzony w niepowtarzalny design graficzny oraz kompozycję muzyczną.

Dzięki mobilnej formie, projekt stwarza unikalną okazję do niezwykłego przeżycia dla mieszkańców wielu regionów Polski. Poprzez ilustrowanie osiągnięć zarówno znanych, jak i mniej rozpoznawalnych bohaterów, inicjatywa ta wzmacnia poczucie dumy z przynależności do polskiej wspólnoty. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w spektaklu przyciąga uwagę i inspiruje do aktywnego uczestnictwa.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ miały swoją premierę 27 lutego 2023 roku w Warszawie, obok Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Docelowo naczepy odwiedzą w 2023 roku około 100 miejscowości we wszystkich województwach. Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl