Relacja z cyklu wystaw o Powstaniu Styczniowym

Data publikacji: 08/11/2023

W dniu 8 maja 2023 r. w Bibliotece Głównej CEM w Piasecznie odbył się uroczysty wernisaż wystawy zorganizowanej w celu upamiętnienia 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Wystawa “W krwawym polu srebrne ptaszę” miała postać paneli zewnętrznych PVC umożliwiających jej ekspozycję w plenerze oraz w plakatów oprawionych w ramy do wystawienia wewnątrz budynku.

Wystawa była prezentowana mieszkańcom gminy Piaseczno od maja do października.

W maju wystawę można było oglądać przed budynkiem Biblioteki Głównej CEM na ulicy Jana Pawła II 55, gdzie dostęp do treści ekspozycji miało szerokie grono odbiorców – użytkownicy biblioteki oraz uczniowie, rodzice i nauczyciele sąsiadującej szkoły podstawowej. Wystawa była w pobliżu głównej hali targowej, którą odwiedza wielu mieszkańców Piaseczna. Dostęp do niej mieli także seniorzy z Centrum Aktywności Seniora “Przystań pod klonami” oraz uczestnicy Uniwersytetu trzeciego wieku.

W maju wystawa była także dostępna w placówce przy ulicy Kościuszki, który odwiedzają użytkownicy Biblioteki i Centrum Kultury. Została ona zawieszona wewnątrz budynku.

W czerwcu wystawa została przeniesiona do pobliskiej miejscowości Gołków – Letnisko. Została zamieszczona przy tamtejszej Szkole Podstawowej, w sąsiedztwie Biblioteki. Wystawa cieszyła się popularnością wśród dzieci i młodzieży, którzy odwiedzali ją wspólnie z nauczycielami.

W lipcu ekspozycja została zaprezentowana mieszkańcom Głoskowa. Obrazy wystawy znalazły się na zewnątrz miejscowej biblioteki. Tablica informująca o wydarzeniu znajdowała się przy wejściu głównym.

Następną lokalizacją, w której wyeksponowano “W krwawym polu srebrne ptaszę” był Złotokłos. Mieszkańcy mogli odwiedzać wystawę w sierpniu

We wrześniu zaprosiliśmy mieszkańców Zalesia Dolnego do obejrzenia wystawy. Została ona zainstalowana na zewnątrz biblioteki.

Ostatnią lokalizacją, gdzie ekspozycja została zaprezentowana, jest Zalesie Górne gdzie wystawę prezentowano w październiku. Plansze zostały zawieszone na zewnątrz budynku, który znajduje się w uczęszczanym miejscu, z uwagi na bliską lokalizację szkoły.

Wystawa zawierająca pieśni powstańcze, w której wykorzystano archiwalne ryciny, obrazy i rysunki przedstawiające sceny z Powstania Styczniowego, a także archiwalne zdjęcia, została przyjęta z zainteresowaniem. Bardzo podobała się seniorom, którzy chętnie czytali wszelkie, zawarte w niej teksty i informację. Była także świetną okazją do upamiętnienie 160. rocznicy wybuchu Powstania oraz szerzenia wiedzy o Powstaniu Styczniowym wśród dzieci, młodzieży i mieszkańców miast i gminy Piaseczno.

Szacujemy, że z wystawę odwiedziło około 12 tys. osób.

Wystawę zrealizowano w ramach projektu „Szlakiem Powstania Styczniowego na Ziemi Piaseczyńskiej” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864″.