ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Warsztaty familijne – Podróż do wnętrza ziemi

Data publikacji: 28/02/2024

21.02.24 odbyły się kolejne Warsztaty Familijne, tym razem młodzi odkrywcy wraz z opiekunem, bądź rodzicem wybrali się w tytułową podróż do wnętrza ziemi! 

Jednakże zanim zaczęliśmy odkopywać warstwa po warstwie naszą niebieską planetę, skupiliśmy się na jej zewnętrznym wyglądzie. Analizując każdy kontynent doszliśmy do fantastycznego wniosku – ziemia na każdym kontynencie, ba! W każdym kraju, jest inna i różnorodna, poznaliśmy różne kultury, gatunki zwierząt, czy też roślin…Po takiej rozgrzewce mogliśmy wyruszyć w podróż. W poznaniu warstw ziemi pomogła nam pięknie ilustrowana książka, której jedna dłuuga strona zdawała się nie mieć końca. Ze względu na to, że warsztaty odbywają się w Bibliotece możemy poznać wiele ciekawych tytułów książek, które pomogą nam w  wielkich odkryciach dziś i w przyszłości!  Po zapoznaniu się z warstwami ziemi porównaliśmy ją do wielu rzeczy – lodów z dużą ilością gałek, puzzli, nawet do ogrów (przecież też mają warstwy). Jednak najpopularniejszym porównaniem było to odnośnie klocków. Każdy z uczestników za pomocą klocków LEGO mógł wybudować warstwy ziemi, klocek po klocku, aż do jądra!

W podróży do wnętrza ziemi napotkaliśmy wiele ukrytych skarbów, jednym z nim były skały i minerały. Ta wyprawa uświadomiła nas w ważnym aspekcie – czym różnią się skały od minerałów? 

Następnie przyszedł czas na spojrzenie na minerały okiem eksperta, każdy z uczestników dostał kartę badacza, która była pomocna przy zapisywaniu ważnych informacji! Podczas badań mogliśmy skorzystać z mikroskopów, lup, magnesów, wag, linijek i innych przyrządów naukowych, aby wykonane pomiary były jak najbardziej dokładne! Co więcej dzięki takim obserwacjom mogliśmy określić i nazwać badany minerał, bądź skałę. 

Czym byłaby nasza wyprawa, gdybyśmy po drodzę nie napotkali wulkanów! Ten temat budził wiele pytań… Czym się różni magma od lawy? Dlaczego wulkany wybuchają? Jak wygląda wyprawa na wulkan? Na te wszystkie pytania odpowiedziała nam historia Neli podróżniczki, która na własnej skórze mogła zgłębić badany temat. Po odpowiedzi na wieli nurtujących nas pytań w końcu przyszedł czas na prawdziwą eksplozję, a tak przynajmniej było w planie. W praktyce oglądaliśmy wybuchający wulkan kilka razy! Na sam koniec każdy z uczestników mógł wykonać wybuch wulkanów dzięki technologii AR. Dzięki specjalnej aplikacji QUIVER na ekranie tabletu pojawiał się jedyny, wyjątkowy stworzony przez młodych odkrywców wulkan, który po chwili wypuszczał zapewne jeszcze gorącą lawę.

Dziękujemy za uczestnictwo w warsztatach familijnych.

Warsztaty Familijne skierowane są do grup polsko-ukraińskich i realizowane w ramach programu Razem dla lepszej przyszłości.

Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl