Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja „ARKA” im. Wilkonia już po raz siódmy współtworzą Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się 24 września 2022 roku w nowym gmachu Biblioteki Głównej przy ul. Jana Pawła II 55 w Piasecznie.
Naszym celem jest promocja pięknej książki, rozbudzenie potrzeb czytelniczych, upowszechnianie czytelnictwa oraz zwiększenie jej obecności w życiu mieszkańców powiatu piaseczyńskiego i nie tylko. Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy wyjątkowych wydawców, autorów, ilustratorów i ludzi związanych z książką. Jak co roku warsztaty, wystawy, spotkania z autorami oraz wydawcami, a także koncerty mają zachęcić całe rodziny do czynnego udziału w Festiwalu Nadchodząca edycja Festiwalu wyróżnia się także dużym naciskiem na szeroko rozumianą dostępność. Bardzo zależy nam, aby nasi odbiorcy nie poczuli się wykluczeni. Wstęp jest wolny.
Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego Ksawery Gut oraz Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz.
24.09.2022 (sobota) / Start 12.00 / Koniec 19.00
LOKALIZACJA: Biblioteka Publiczna w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55 (Centrum Edukacyjno-Multimedialne)
Harmonogram
Warsztaty
Wystawy towarzyszące
Biblioteka Publiczna w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55
Inne lokalizacje
Do udziału w FPK zaprosiliśmy wyjątkowych twórców książek: wydawców, autorów, ilustratorów i grafików z którymi zaplanowaliśmy spotkania. Będą także warsztaty, wystawy oraz koncerty. Na kiermaszu będą dostępne publikacje ciekawe nie tylko pod względem literackim, ale i edytorskim. Będzie można odwiedzić stoiska takich wydawnictw jak: Media Rodzina, Dwie Siostry, Tu się czyta (Buka, Format, Tako, Albus, Druganoga), Hokus Pokus, Imprint Media, Polarny Lis, Mamania, Alegoria, Nieśpieszne, VEDA, Key4, Tandem/Heraclon International, Neo Agencja Reklamowa, Usborne, Wydawnictwo Mięta, Zakamarki, Widnokrąg, Sto Stron, Jedyne Takie, Wydawnictwo Tatarak, Mięta, Zakamarki.
Dla najmłodszych przygotowaliśmy spotkanie z teatrem dla dzieci „Bajaderka”. Spektakl „Tiki Rafa. Na krańcu świata” to pełna przygód, morska opowieść o kolorowej kuli ziemskiej.
Następnie odbędzie się niezwykła prezentacja kreacji literackich pt. „Piękna książka – piękny człowiek”. W pokazie wezmą udział czytelnicy, zarówno Ci najmłodsi jak i Ci nieco starsi, oraz pracownicy biblioteki, którzy zaprezentują stroje postaci z książek.
Na festiwalu odbędzie się także spotkanie z Moniką Hanulak i Grażką Lange, autorkami pozycji: „Książka dla kota” i „Książka dla psa”. Ilustracje autorstwa obu Pań można będzie oglądać na wystawie podczas spotkania, które będzie tłumaczone na polski język migowy (PJM).
Na scenie będziemy gościć znaną aktorkę i pieśniarkę pochodzenia ukraińskiego Olenę Leonenko. W autorskim repertuarze Pani Oleny znalazły się stare i prastare pieśni Ukrainy, śpiewane w różnych jej zakątkach, od wiosennej równonocy do letniego przesilenia. Usłyszymy opowieści o stworzeniu świata; upartej staruszce zimie, która nie chce odejść; pięknej córce Wiosny – Panny Leli, która szyje koszulę swojemu ukochanemu Jaryłe (Słońcu); o rusałkach, ogórkach i złotej pszenicy.
W dniu festiwalu swoją premierę będzie miała także książka wydana przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie – 6. antologia Klubu Poszukiwaczy Słowa „Jesteśmy”, w której znalazły się wiersze i proza uczestników Klubu. Spotkanie z autorami będzie okazją do zapoznania się z twórczością lokalnej grupy pisarzy.
W czasie 7.FPK będzie także okazja do obejrzenia niemiecko-ukraińskiego filmu „Rywal”. Dramat w reżyserii Marcus’a Lenz’a będzie wyświetlany w ramach projektu „Poznajmy się- piaseczyńskie spotkania z Ukrainą” w sali kinowej i będzie biletowany.
Wieczorem natomiast wystąpi raper i trębacz Meek, Oh Why? (Mikołaj Kubicki) wraz z zespołem. Będziemy mieli okazję posłuchać utworów m.in. z najnowszego, czwartego już albumu „Offline”, który jest koncepcyjną opowieścią o ucieczce z „rzeczywistości” DIGITAL do utopijnego „Offline”, w którym można spotkać samego siebie, zatrzymać się i spróbować odnaleźć harmonię egzystencji. W twórczości „Meek, Oh Why?” słuchacz odnajdzie dwa, z pozoru przeciwstawne pierwiastki: tętniące życiem miasto, młodość we współczesnym ujęciu, komentarz do aktualnych zjawisk i wydarzeń, ale także elementy romantyzmu, liryki i myśli utopijnej.
W ramach Festiwalu we wrześniu będzie można zobaczyć aż 9 wystaw! Na terenie Biblioteki Publicznej w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55 zaprezentujemy: ilustracje Józefa Wilkonia do książek „Kocie ścieżki” i „Ruda”; ekspozycje ilustracji autorskich książek Moniki Hanulak i Grażki Lange pt. „Książki dla kota i psa”; ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej do książki „Charcie harce”; ilustracje Elżbiety Żaczek do książki “Dzikie opowieści”; przekrojową wystawę Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka „Mistrzowie ilustracji 2022”; wystawę konkursową „JASNOWIDZE 4” Wydawnictwa Dwie Siostry; pokonkursową wystawę fotografii „Wakacje z książką 2022”.
We wrześniu będzie można także oglądać wystawy na terenie gminy Piaseczno m.in. w filii biblioteki Piaseczno przy Kościuszki 49 wystawę ilustracji Justyny Styszyńskiej „Zwykli-niezwykli mieszkańcy”; przed biblioteką w Zalesiu Dolnym plakaty ukraińskich ilustratorów i grafików z grupy Pictoric „Wspieramy wolną Ukrainę”; ilustracje Olgi Vitoš do serii książek dla dzieci Martyny Kwiatkowskiej – w filii w Zalesiu Górnym; wystawę „Najpiękniejsze biblioteki świata” w filii w Jazgarzewie, wystawę Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy „Kodeks drukowany – Dzieje książki” w punkcie bibliotecznym w Kamionce, a także ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej (część wystawy Art Love Józefosław) przed filią w Bogatkach.
W czasie FPK nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Tradycją festiwalu są ciekawe warsztaty twórcze. Beatriz Blanco pokaże i zaprosi do wspólnej zabawy w ramach warsztatów „Origami – Haiku z papieru”. Dzieci będą mogły wziąć również udział w warsztatach bibliotecznych pt. „Piękna zakładka DIY”. W tym roku zaprosimy także dzieci na warsztaty z klockami LEGO Education StoryStarter „A co było dalej?” oraz warsztaty z projektowania komiksu „Zróbmy sobie LEGO komiks” – oba warsztaty organizuje Biblioteka i są one na zapisy.
Nie zabraknie też propozycji warsztatów Centrum Kultury: „Botaniczne zakładki do książki”, „Ze sztalugą w świat książek”, „Malowane litery – warsztat kaligrafii flamastrem pędzelkowym” oraz „Cuda na kiju” czyli bohater książki, którego nie da się nie polubić.
Nowością w tej edycji będzie stoisko oraz warsztaty Muzeum Kaset. Już od godziny 12:00 zapraszamy na spotkanie z urządzeniami audio-video, które ponad 50 lat temu torowały drogę internetowi w zakresie dostępności do muzyki oraz filmów. Na interaktywnej wystawie nie zabraknie w sekcji audio magnetofonów szpulowych, magnetofonów przenośnych, wieżowych deck`ów, walkmanów oraz historii z nimi związanych. Natomiast sekcja video przypominać będzie nie tylko dynamiczny rozwój technologii filmowej z magnetowidami i kamerami, ale także pierwsze niezapomniane bajki i filmy z kaset VHS. Ciekawostki z dawnych czasów opowiadać będą wolontariusze Muzeum Kaset. Muzeum Kaset zaprosi dzieci na warsztaty sensoryczno-plastyczne „Retro dla najmłodszych” m.in. tworzenia „fryzur taśmowych” oraz kolorowania, a także warsztaty upcyclingowe dla starszych dzieci, podczas których tworzyć będziemy ze starych kaset przydatne wyposażenie biurka młodzieżowego.
W godzinach 17.00-18.00 odwiedzający 7.FPK będą mieli okazję wejść do strefy SOWA i poznać Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności.
Wśród atrakcji dla dorosłych na Festiwalu znajdzie się też stoisko piaseczyńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Będzie to wspaniała okazja, by porozmawiać z klubowiczkami i dowiedzieć się, jak wyglądają comiesięczne spotkania klubu. Będzie można podyskutować o książkach „Zabić drozda” Harper Lee, „Historia pszczół” Mai Lunde, „Gra Endera” Orsona Scotta Carda oraz innych, o których dyskutowano w ciągu dwóch lat działalności. Klubowiczki przygotowały również konkursy z nagrodami.
Na odwiedzających festiwal czekać będzie strefa relaksu na leżakach oraz bookcrossing.
Nadchodząca edycja Festiwalu wyróżnia się także dużym naciskiem na szeroko rozumianą dostępność. Bardzo zależy nam, aby nasi odbiorcy nie czuli się wykluczeni z udziału w tym wspaniałym wydarzeniu, dlatego część wydarzeń będzie tłumaczona na Polski Język Migowy, a przy scenie na głównej Sali festiwalowej oraz w sali widowiskowej znajdzie się strefa z pętlą indukcyjną, aby ułatwić osobom posługującym się aparatami słuchowymi odbiór spotkań. Teren przed biblioteką oraz budynek nie mają barier architektonicznych. Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Głuchych oraz Fundacja Polska bez barier, a patronatem medialnym festiwal objął magazyn „Świat Ciszy”.
Serdecznie zapraszamy!
Organizatorzy wydarzenia: Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja „ARKA” im. Józefa Wilkonia
Patroni honorowi: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno
Partnerzy: Centrum Kultury, Polska Bez Barier, Polski Związek Głuchych, Muzeum Kaset
Patroni medialni: Czas Dzieci.pl, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Magazyn „Biblioteka Publiczna”, Portal Lustro Biblioteki, SBP.pl, PTWK, Ryms, Przegląd Piaseczyński, „Książki” Magazyn Literacki, Kurier Południowy, PiasecznoNews.pl, Magazyn „Świat Ciszy”
Wydawnictwa biorące udział w kiermaszu
Inne stoiska
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.